Jack Phillips

3. 3. 2023

Americký prezident Joe Biden prodloužil platnost výkonného nařízení, kterým byl ve Spojených státech vyhlášen „výjimečný stav“ kvůli ruským akcím na Ukrajině, které jsou v rozporu se zájmy USA.

Nařízení č. 13660, podepsané v březnu 2014 tehdejším prezidentem Barackem Obamou, vyhlásilo „výjimečný stav“ v souvislosti s „neobvyklým a mimořádným ohrožením národní bezpečnosti a zahraniční politiky Spojených států, které představují akce a politika osob, jež podkopávají demokratické procesy a instituce na Ukrajině, ohrožují její mír, bezpečnost, stabilitu, svrchovanost a územní celistvost a přispívají ke zpronevěře jejího majetku“, uvádí se v oznámení Bílého domu z 1. března.

Výkonné nařízení bylo podepsáno poté, co Rusko anektovalo od Ukrajiny Krym, ale v průběhu let bylo prodlouženo a rozšířeno o další výkonná nařízení, včetně přijetí dalších sankcí.

Jen několik dní před ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022 podepsal Joe Biden další výkonné nařízení, které „dále rozšiřuje rozsah národního výjimečného stavu vyhlášeného ve výkonném nařízení č. 13660“.

„Akce a politika, jichž se tato výkonná nařízení týkají, nadále představují neobvyklou a mimořádnou hrozbu pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Spojených států,“ uvedl Bílý dům s tím, že Biden bude „po dobu jednoho roku pokračovat v platnosti národního výjimečného stavu vyhlášeného výkonným nařízením 13660“.

Bílý dům uvedl, že výkonná nařízení „se vypořádávají“ s osobami, které „podkopávají demokratické procesy na Ukrajině“ a rovněž ohrožují bezpečnost, mír a suverenitu této východoevropské země.

Prohlášení přichází v době zintenzivnění konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v Bachmutu, který se nachází ve východní Doněcké oblasti, a v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že Rusko bylo zasaženo, dle jeho slov, teroristickým útokem v jižní Brjanské oblasti, která hraničí s Ukrajinou.

Putin slíbil, že rozdrtí to, co označil za ukrajinskou sabotážní skupinu, která střílela na civilisty. Ruská bezpečnostní služba FSB později uvedla, že situace je „pod kontrolou“.

Bachmut se proměnil v pustinu, kde uprostřed válečných konfliktů ulice po ulici zůstalo jen několik tisíc ze 70 000 předválečných obyvatel. Ruské jednotky, posílené žoldáky ze skupiny Wagner, postupují na sever a na jih od města, aby ho odřízly.

Město má omezenou strategickou hodnotu, ale Ukrajina tvrdí, že vyčerpává ruské invazní síly v bitvě, která se stala nejkrvavější bitvou války.

Ve Washingtonu mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že Biden a německý kancléř Olaf Scholz budou jednat o pomoci Ukrajině během setkání 3. března v Bílém domě. U té příležitosti dle Kirbyho oznámí Spojené státy další balíček vojenské pomoci Ukrajině.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.