Jackson Richman

9. 3. 2023

Americkou Sněmovnou reprezentantů včera neprošla rezoluce o stažení amerických vojáků ze Sýrie. Výsledek hlasování byl 103 pro a 321 proti.

Rezoluce, kterou předložil republikán Matt Gaetz, by ukládala prezidentu Bidenovi povinnost stáhnout americké jednotky ze Sýrie do 15 dnů od jejího přijetí.

V Sýrii je přibližně 900 amerických vojáků, kteří tam bojují především proti ISIS.

Republikán Michael McCaul, předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, byl proti rezoluci. Před hlasováním varoval, že stažení amerických vojáků by bylo „výhrou pro teroristy z ISIS“.

Kongresman Gregory Meeks, nejvýše postavený demokrat zahraničního výboru, rovněž vyjádřil námitky proti rezoluci s tím, že stažení by znamenalo „předčasný konec“ americké mise v Sýrii a ohrozilo by americké spojence a partnery včetně Kurdů. Obdobně jako McCaul sdělil, že stažení by umožnilo nabytí sil ISIS.

Gaetz ve svém projevu před hlasováním argumentoval, proč hlasovat pro rezoluci: „Od té doby, co jsme tam byli, jsme viděli umírat Američany. Viděli jsme, jak byly promrhány desítky miliard dolarů.“

„Na AUMF z roku 2001, kterou neokonzervativci mávají jako nějakým povolením pro každou neokonzervativní fantazii o přeměně arabské pouště v jeffersonovskou demokracii, je směšné to, že právě AUMF z roku 2001 by ospravedlňovala útok jak na lidi, proti kterým bojujeme, tak na lidi, které financujeme, protože obě mají vazby na Al-Káidu,“ pokračoval Gaetz.

AUMF z roku 2001, neboli Autorizace pro použití vojenské síly (Authorization for the Use of Military Force), umožnila americkým silám bojovat proti osobám odpovědným za 11. září 2001.

Gaetz se snažil vyvrátit názory těch, kteří tvrdili, že stažení vojáků by umožnilo opětovný vznik ISIS: „Nevěřím, že to, co stojí mezi chalífátem a ne-chalífátem, je 900 Američanů, kteří byli vysláni do této pekelné krajiny bez jasné definice vítězství, bez jasného cíle a existující čistě jako pozůstatek zahraniční politiky několika bývalých prezidentů.“

„Kongres nikdy neschválil použití vojenské síly v Sýrii. Spojené státy v současné době nejsou ve válce se Sýrií ani proti ní, tak proč tam vedeme nebezpečné vojenské operace? Prezident Biden musí ze Sýrie stáhnout všechny americké ozbrojené síly. America First znamená, že na prvním místě jsou skutečně lidé naší země – nikoli zájmy vojensko-průmyslového komplexu,“ dodal.

Donald Trump v době, kdy byl prezidentem, stáhl v říjnu 2019 americké jednotky ze severovýchodní Sýrie, což bylo kritizováno jako zrada kurdských spojenců. Po stažení Turecko vtrhlo do severovýchodní Sýrie, aby šlo po Kurdech.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.