Americkou Sněmovnou reprezentantů včera neprošla rezoluce o stažení amerických vojáků ze Sýrie. Výsledek hlasování byl 103 pro a 321 proti.

Rezoluce, kterou předložil republikán Matt Gaetz, by ukládala prezidentu Bidenovi povinnost stáhnout americké jednotky ze Sýrie do 15 dnů od jejího přijetí.

V Sýrii je přibližně 900 amerických vojáků, kteří tam bojují především proti ISIS.

Republikán Michael McCaul, předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, byl proti rezoluci. Před hlasováním varoval, že stažení amerických vojáků by bylo „výhrou pro teroristy z ISIS“.

Kongresman Gregory Meeks, nejvýše postavený demokrat zahraničního výboru, rovněž vyjádřil námitky proti rezoluci s tím, že stažení by znamenalo „předčasný konec“ americké mise v Sýrii a ohrozilo by americké spojence a partnery včetně Kurdů. Obdobně jako McCaul sdělil, že stažení by umožnilo nabytí sil ISIS.

Gaetz ve svém projevu před hlasováním argumentoval, proč hlasovat pro rezoluci: „Od té doby, co jsme tam byli, jsme viděli umírat Američany. Viděli jsme, jak byly promrhány desítky miliard dolarů.“

„Na AUMF z roku 2001, kterou neokonzervativci mávají jako nějakým povolením pro každou neokonzervativní fantazii o přeměně arabské pouště v jeffersonovskou demokracii, je směšné to, že právě AUMF z roku 2001 by ospravedlňovala útok jak na lidi, proti kterým bojujeme, tak na lidi, které financujeme, protože obě mají vazby na Al-Káidu,“ pokračoval Gaetz.

AUMF z roku 2001, neboli Autorizace pro použití vojenské síly (Authorization for the Use of Military Force), umožnila americkým silám bojovat proti osobám odpovědným za 11. září 2001.

Gaetz se snažil vyvrátit názory těch, kteří tvrdili, že stažení vojáků by umožnilo opětovný vznik ISIS: „Nevěřím, že to, co stojí mezi chalífátem a ne-chalífátem, je 900 Američanů, kteří byli vysláni do této pekelné krajiny bez jasné definice vítězství, bez jasného cíle a existující čistě jako pozůstatek zahraniční politiky několika bývalých prezidentů.“

„Kongres nikdy neschválil použití vojenské síly v Sýrii. Spojené státy v současné době nejsou ve válce se Sýrií ani proti ní, tak proč tam vedeme nebezpečné vojenské operace? Prezident Biden musí ze Sýrie stáhnout všechny americké ozbrojené síly. America First znamená, že na prvním místě jsou skutečně lidé naší země – nikoli zájmy vojensko-průmyslového komplexu,“ dodal.

Donald Trump v době, kdy byl prezidentem, stáhl v říjnu 2019 americké jednotky ze severovýchodní Sýrie, což bylo kritizováno jako zrada kurdských spojenců. Po stažení Turecko vtrhlo do severovýchodní Sýrie, aby šlo po Kurdech.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa