Sněmovna reprezentantů schválila 9. března návrh zákona, který zakazuje federální vládě spolčovat se s velkými technologickými společnostmi za účelem cenzurování zákonem garantované svobody projevu.
Návrh zákona předložil republikán James Comer, předseda sněmovního výboru pro dohled, a byl schválen po republikánské linii poměrem hlasů 219 ku 206. Senátem pravděpodobně neprojde.
Před hlasováním obvinil demokratický kongresman Greg Landsman předkladatele návrhu z „prosazování zvůle“ ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho propagandy. Demokrat Dan Goldman označil návrh zákona za „naprostou ztrátu času a zcela zbytečný“. A další jejich kolega Jamie Raskin nazval návrh „zákonem na ochranu Putina“.
Zastánci návrhu zákona zas před hlasováním odsoudili napadání svobody projevu propojením federální vlády a velkých technologických společností, které se týkalo také umlčování konzervativních hlasů. Republikán Glenn Grothman se odvolával na cenzuru ze strany Twitteru v souvislosti se zprávami o notebooku Huntera Bidena několik týdnů před volbami v roce 2020.
„Politika Kongresu stanoví, že zaměstnanci jednající v rámci své úřední funkce by neměli v rámci svých pravomocí nebo vlivu podnikat kroky na podporu cenzury jakéhokoli zákonného projevu ani prosazovat, aby třetí strana, včetně soukromého subjektu, takový projev cenzurovala,“ uvádí se v návrhu zákona.
Opatření by nebránilo federální vládě spolupracovat s velkými technologickými společnostmi v boji proti nezákonnému obsahu, jako je dětské pornografie a zneužívání, obchodování s drogami a obchodování s lidmi.
K návrhu zákona nepochybně vedly i tzv. Twitter Files, které ve spolupráci s novým majitelem Twitteru Elonem Muskem zveřejnilo několik novinářů. Některé z nich odhalily koluzi mezi Washingtonem a velkými technologickými společnostmi.
Jeden z autorů Twitter Files, Matt Taibbi, popsal spolčení mezi FBI a Twitterem jako „neustálé a všudypřítomné, jako by šlo o dceřinou společnost“.
Podle Taibbiho „mezi lednem 2020 a listopadem 2022 existovalo více než 150 e-mailů mezi FBI a bývalým šéfem důvěry a bezpečnosti Twitteru Yoelem Rothem“. Některé z těchto e-mailů se týkaly údajných volebních dezinformací. FBI zaslala Twitteru účty, které dle ní mohly porušovat zásady Twitteru.
FBI tato obvinění odmítla a označila je za dílo „konspiračních teoretiků“.
„Korespondence mezi FBI a Twitterem neukazuje nic jiného než příklady naší tradiční, dlouhodobé a pokračující spolupráce federální vlády a soukromého sektoru, která zahrnuje řadu společností v mnoha odvětvích a oborech,“ uvedl úřad v prohlášení pro média. „Jak je z korespondence patrné, FBI poskytuje soukromému sektoru zásadní informace ve snaze umožnit jim chránit sebe a své zákazníky.“
„Muži a ženy v FBI pracují každý den na ochraně americké veřejnosti,“ pokračovala FBI. „Je neštěstím, že konspirační teoretici a další osoby podávají americké veřejnosti dezinformace s jediným cílem, kterým je snaha zdiskreditovat tuto agenturu.“
Překlad a zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa