Mnoho osobností českého kulturního a společenského života se v pondělí 27. března potká v pražském klubu Rock Café, aby vystoupili v rámci benefičního „Koncertu pro život“ na podporu dárcovství kostní dřeně. Koncert začne v 18,00 hodin. Cílem koncertu je přivést do registru dárců dřeně co nejvíce lidí, kteří jsou ochotni darovat látku důležitou pro život druhých.

Během benefičního koncertu bez nároku na honorář vystoupí a dárcovství kostní dřeně/ krvetvorných buněk podpoří operní pěvkyně Dagmar Pecková se studentským sborem Gut!, kapely Švihadlo, Terne Čhave, Vasilův Rubáš, Jump Into The Field, muzikanti Xavier Baumaxa, Barbora Poláková, Anna Julie Slováčková, Lucie Redlová, Bára Zmeková a mnozí další.

O mluvené slovo se postarají stand up komici Adéla Elbel, Kateřina Hašková, Dominik Heřman Lev, youtubeři Tomáš Šedivý, Rady aj.

V neposlední řadě poví svoje slovo také biskup Církve československé husitské Pavel Pechanec a další. Společně s primářem Pavlem Jindrou dorazí i herec a patron registru Ondřej Vetchý. Benefici na dálku podpoří také zpěvák Tomáš Klus, který s registrem dlouhodobě spolupracuje. Koncert pro život bude moderovat Jan Tuna, který s nápadem přišel a společně s Českým národním registrem dárců dřeně a klubem Rock Café ho pořádá.

Najít toho pravého dárce pro konkrétního pacienta je jako hledání jehly v kupce sena

„V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich životy. Poslední nadějí pro těžce nemocného je dobrovolník, který se zapsal do Českého národního registru dárců dřeně a jehož transplantační znaky jsou zcela náhodně podobné znakům pacienta. Najít toho pravého dárce pro konkrétního pacienta je jako hledání jehly v kupce sena. Čím víc nás ale v registru bude, tím větší šanci dostanou všichni pacienti,“ upozorňuje MUDr. Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců dřeně a primář hematologicko-onkologického oddělení FN Plzeň.

„Když jsem se dozvěděl, že lidí, kteří mohou darovat život, není dostatek, nebylo co řešit. Sám jsem v registru už od svých sedmadvaceti let a řídím se heslem ,Když můžeš pomoci, musíš!‘. Spoustu lidí netuší, že registrace, ani darování kostní dřeně, tedy krvetvorných buněk – nejsou vůbec náročné a není třeba se vůbec bát. Při registraci si pouze vatovou tyčinkou vytřete ústa, nebo vám odeberou 2-3 ml krve. Krvetvorné buňky lze pak darovat také separací z krve, což je něco jako darování plazmy,“ říká organizátor Koncertu pro život, novinář a moderátor Jan Tuna.

„Stále se nám nedaří najít vhodného dárce cca pro každého čtvrtého pacienta, nebo ho najdeme příliš pozdě a nemoc je rychlejší. Jediné, jak to můžeme změnit, je neustále rozšiřovat registr o mladé zdravé dobrovolníky ochotné v případě shody s pacientem darovat své krvetvorné buňky. Šance, že zrovna vy budete shodní s pacientem a budete reálně darovat, je bohužel pouze 1 %. Právě proto potřebujeme registr co největší,“ doplňuje jej Klára Conková z Českého národního registru dárců dřeně.

Návštěvníci koncertu, kteří se na místě zaregistrují do Českého národního registru dárců kostní dřeně, budou mít vstup na koncert zdarma. Registrace trvá max. 10 min. a je bezbolestná. Ostatní návštěvníci si mohou vstupenky zakoupit v předprodeji na tomto odkazu, případně na místě.

Zaregistrovat se může každý zdravý člověk bez vážných nemocí, kterému je více než 18 a méně než 36 let a váží více než 50 kg. S sebou je nutné mít občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Všechny potřebné informace zájemci najdou na www.kostnidren.cz

O velké rozšíření potenciálních dárců kostní dřeně se postaral i český prezident Petr Pavel. Ten jako náčelník Generálního štábu Armády České republiky navázal spolupráci s Českým národním registrem dárců dřeně a sám se jí jako zapsaný dobrovolný dárce aktivně účastnil.

Za 10 let spolupráce se tak registr rozšířil cca o 10 000 vojáků a vojaček z celé ČR, což statisticky odpovídá zhruba 83 zachráněným lidským životům.