Samantha Flom

30. 3. 2023

Náčelník amerického generálního štábů generál Mark Milley varoval 29. března členy Kongresu, že Čína má nakročeno k dosažení vojenské převahy nad Spojenými státy do poloviny tohoto století.

Během jeho výpovědi na slyšení Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů Milley poznamenal, že Čína si klade za národní cíl stát se do roku 2049 „globálním soupeřem“ Spojených států a „vojensky je předčit“.

„Mají nakročeno k tomu, aby toho dosáhli, a to je opravdu znepokojující,“ řekl. „To je opravdu nepříjemné. A my s tím budeme muset nejen držet krok, ale musíme je předstihnout, a to zajistí mír.“

Obzvláště velkou obavu dle Milleyho vzbuzuje čínský program vývoje jaderných zbraní, a dle něj mohou Spojené státy udělat jen málo pro to, aby jej „zastavily, zpomalily, narušily, přerušily nebo zničily“.

Milleyho obavy sdílí i nejvyšší představitel letectva USA Frank Kendall, který v úterý v Kongresu prohlásil, že rozšiřování jaderných sil Číny je „nejznepokojivější“ vojenskou hrozbou, kterou za svou půlstoletí trvající kariéru viděl.

Pentagon již několik měsíců bije na poplach kvůli navyšování jaderných kapacit komunistického režimu a v prosinci varoval, že je na cestě ke čtyřnásobnému zvýšení počtu jaderných hlavic na 1 500 do roku 2035.

V současné době americké ministerstvo obrany odhaduje počet čínských jaderných hlavic na více než 400. A přestože se toto číslo může zdát ve srovnání se zásobami Spojených států, které činí přibližně 3 750 hlavic, malé, Milley ve středu zdůraznil, že schopnosti komunistické země by neměly být podceňovány.

„V současnosti mají významný jaderný potenciál a disponují mezikontinentálními balistickými raketami, které mohou doletět až na území Spojených států. To je samozřejmě znepokojující,“ sdělil Milley.

Generál rovněž poznamenal, že situaci ještě více komplikuje posilování vztahů mezi Čínou a Ruskem, které označil také za „znepokojivé“.

„Čelíme dvěma jaderně vyzbrojeným velmocem. Takže principy odstrašování z dob studené války stále platí, ale nyní je to složitější, protože jsou to dva proti jednomu,“ pokračoval Milley a dodal, že k tomu je potřeba ještě přičíst budoucí hrozbu ze strany Íránu.

Nová studená válka?

Nadace Heritage Foundation vydala nedávno zprávu (pdf), podle níž Spojené státy vstoupily do nové studené války s Čínou, a která nastiňuje obranný plán, jak této hrozbě čelit.

„Je čas uznat realitu: Spojené státy se ocitly v nové studené válce s Čínou,“ uvedl v prohlášení Kevin Roberts, prezident konzervativního think tanku. „Je nejvyšší čas na strategii – na celovládní a celospolečenské úsilí – která by sloužila americkým zájmům a chránila americký lid a ekonomiku před zlovolnými akcemi Komunistické strany Číny. Toto není konec práce, ale teprve začátek.“

Pro lepší obranu proti hrozbě ze strany komunistické Číny navrhuje zpráva více než 100 politických opatření zahrnujících zahraniční politiku, obrannou strategii, bezpečnost hranic, ekonomiku a další.

„Pro úspěch v nové studené válce tento plán volá po trvalém hospodářském růstu USA, větší politické vůli, silnějším vnějším partnerství, bezpečných hranicích, synchronizované hospodářské a bezpečnostní politice, odolných dodavatelských řetězcích, posílení vojenského odstrašení a americké energetické nezávislosti,“ uvedli editoři zprávy James Carafano, Michael Pillsbury, Jeff Smith a Andrew Harding.

Zároveň eskalace napětí s Ruskem vedla Bílý dům k tomu, že v úterý zastavil výměnu informací o jaderných zbraních s Ruskem poté, co Moskva nedávno oznámila pozastavení své účasti v dohodě Nový START, která mezi zeměmi regulovala jaderné vojenské kapacity.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.