Lily Zhou

5. 4. 2023

Anglická plavecká asociace Swim England zavede od září novou kategorii „volná“ pro plavkyně, které se identifikují jako „transgender“ nebo „nebinární“, uvedla v pondělí organizace. Swim England zastupuje zájmy plaveckých sdružení a klubů v Anglii.

Kategorie „ženy“ bude nadále vyhrazena pouze pro sportovkyně, které se jako ženy narodily, neboli  řečeno politicky korektně, „sportovce, kterým bylo při narození deklarováno ženské pohlaví“.

Krok přichází poté, co britská atletika potvrdila, že se hodlá řídit novými pravidly Světové atletické rady, které vylučují transgenderové ženy z elitních ženských soutěží.

Kategorie „open“ (volná) bude určena pro sportovce, kteří se narodili jako muž, a pro trans a nebinární závodníky. Nová kategorie bude přidána u všech plaveckých disciplín včetně plavání, uměleckého plavání, skoků do vody a vodního póla, uvedla Swim England.

„Bude to platit pro všechny licencované soutěže, kde se časy předkládají do oficiálních žebříčků nebo soutěží talentů,“ dodal plavecký orgán. Sem patří závody pořádané členskými regiony, hrabstvími, kluby a přidruženými organizacemi Swim England.

Asociace uvedla, že před aktualizací pokynů konzultovala „více než 2 000 svých členů, zúčastněných stran a podpůrných skupin“ a že jejím cílem je upřednostnit „férovou soutěž“ a zároveň vytvořit „inkluzivní soutěžní prostředí“, uvedl v tiskovém prohlášení Mike Hawkes z oddělení pro inkluzivitu.

„Transgenderové soutěže ve sportu jsou emotivním tématem. Věříme však, že jsme vytvořili inkluzivní soutěžní prostředí, které poskytne příležitosti a potěšení všem, kteří se účastní závodů pod hlavičkou Swim England,“ dodal Hawkes.

Debata kolem transgenderových sportovců se zintenzivnila v loňském roce, kdy se plavkyně Pensylvánské univerzity Lia Thomasová stala první transgenderovou šampionkou Národní vysokoškolské atletické asociace v historii Divize I poté, co vyhrála závod na 500 yardů volným způsobem.

Plavkyně Pensylvánské univerzity Lia Thomasová po závodu na 500 m volným stylem během mistrovství Ivy League v plavání a potápění žen 2022 v bazénu Blodgett Pool v Cambridge, Massachusetts, 17. února 2022. (Kathryn Riley / Getty Images)

Dr. Ross Tucker, sportovní fyziolog, v loňském rozhovoru pro The New York Times zpochybnil myšlenku, že by hormonální terapie mohla narušit neférovou fyzickou výhodu, a uvedl, že Thomasová je „projevem vědeckých důkazů“, že „snížení testosteronu neodstranilo její biologickou výhodu“.

Stále větší počet vládních orgánů v oblasti sportu aktualizoval své pokyny a buď zakázal transgenderové sportovce v ženských sportech, nebo zavedl omezení.

V červenci loňského roku se britský triatlon stal prvním sportem ve Velké Británii, který zavedl „volnou“ kategorii pro transgender a nebinární jedince. Zástupci britské atletiky oznámili, že „budou zvažovat změnu současné kategorie ,muži‘ na volnou kategorii“.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.