Spojené státy jsou přesvědčeny, že by zvítězily ve válce o Tchaj-wan, pokud by se Čína rozhodla pro invazi, prohlásil velitel Spojených států v Indopacifiku admirál John C. Aquilino.
„Spojené státy se nerozhodly pro eskalaci, nechováme se provokativně. Přesto jsem přesvědčen, že bychom byli schopni bojovat a zvítězit, ať už by to bylo kdekoli,“ řekl 23. května na panelu s názvem „Zachování odkazu svobody a míru v Indo-pacifické oblasti“.
Aquilino během akce pořádané Národním výborem pro vztahy mezi Spojenými státy a Čínou uvedl, že ministr zahraničí Antony Blinken a prezident Joe Biden ho pověřili dvěma úkoly.
„První je zabránit tomuto konfliktu, a druhá je, pokud se mi nepodaří splnit první misi, být připraven bojovat a zvítězit,“ řekl účastníkům diskuze a dodal: „Bez ohledu na to, kdy k tomu dojde, armáda Spojených států je vycvičená, vybavená, na svém místě a připravená splnit obě tyto mise.“
Případná invaze demokraticky spravovaného Tchaj-wanu, který chce Peking silou či jinými způsoby ovládnout, se stala od ruského útoku na Ukrajinu na začátku loňského roku pravděpodobnější. Napětí kolem Tchajwanského průlivu stále roste, protože Peking stupňuje svou výhrůžnou kampaň vůči ostrovu vysíláním raket a válečných letadel do blízkosti tchajwanského území.
Minulý měsíc se v okolí Tchaj-wanu objevilo rekordních 91 čínských letadel a 12 námořních plavidel, když Peking provedl třídenní vojenské cvičení v reakci na zastávku tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen ve Spojených státech. Desítky letadel překročily střední linii Tchajwanského průlivu a vstoupily do identifikační zóny protivzdušné obrany ostrova, tedy do vzdušného prostoru, který slouží jako nárazník mimo jeho teritoriální vzdušný prostor.
Čínská armáda během cvičení provedla simulované společné přesné údery na klíčové cíle na Tchaj-wanu a v jeho okolí a velení Lidově osvobozenecké armády (LOA) prohlásilo, že čínské jednotky jsou „připraveny kdykoli bojovat“, aby „rozhodně rozbily jakoukoli formu nezávislosti Tchaj-wanu a vnějšího vměšování“.
Ruský „nezákonný a nelegitimní, nevyprovokovaný útok na Ukrajinu“ poskytl zbytku světa nový pohled na fungování autoritářských režimů, uvedl v úterý Aquilino. Varoval, že vojenská agrese na Tchaj-wanu by čínského vůdce stála „krev a poklady“ a „světové společenství se může rychle semknout, když nesouhlasí s takto podniknutými kroky“, což by Peking vystavilo globálnímu odsouzení.
V březnu Paul Freisthler, vedoucí vědecký pracovník Ředitelství pro analýzy Agentury pro obranné zpravodajství, sdělil Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů, že Čína je ve vývoji hypersonických raket před Ruskem a možná již otestovala arzenál schopný zasáhnout americké vojenské základny v západním Pacifiku.
V reakci na obavy z agresivního čínského vojenského posilování Aquilino poznamenal, že Spojené státy využívají k odvrácení vojenských hrozeb kompletní vojenský sortiment. „Pokud by bohužel došlo k nějakému konfliktu, pro Spojené státy je to synchronizace integrovaného úsilí celých společných sil pod mořem, na moři, nad mořem, ve vesmíru a kyberprostoru. Takže pokud by se někdo rozhodl, že se postaví Spojeným státům, dostane plnou palbu.“
Aquilino zdůraznil, že konflikt s Čínou „není nevyhnutelný“, zároveň však poznamenal, že možnosti komunikace s Pekingem zůstávají v současné době omezené. Uvedl, že ani po dvou letech snad o vzájemnou komunikaci nedošlo k pokroku.
„Domnívám se, že navázání rutinní komunikace mezi našimi dvěma armádami je kriticky důležité pro zodpovědné řízení soupeře, zmírnění rizik a zamezení chybné kalkulace. Nedomnívám se, že by se zapojení do otevřené a upřímné diskuse mělo používat jako výměnný obchod. V sázce je dnes příliš mnoho a náklady na konflikt by byly příliš vysoké,“ upozornil americký velitel.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.