Kongresman Dan Bishop v úterý pohrozil, že křeslo předsedy Sněmovny reprezentantů může být vratké, pokud Kongresem projde dohoda o dluhovém stropu, na které se jeho republikánský kolega Kevin McCarthy domluvil s prezidentem Joem Bidenem.

Bishop je prvním, kdo veřejně mluví o možnosti sesazení McCarthyho z postu předsedy.

Podat návrh na uvolnění předsednického křesla může i jediný člen Kongresu. Toto pravidlo bylo jedním z ústupků, které McCarthy učinil v lednu, aby po 15 kolech hlasování zvítězil v souboji o křeslo předsedy dolní komory.

„Za mě je tohle neodvratné. Myslím, že se to musí udělat,“ řekl Bishop novinářům po tiskové konferenci, na níž se spolu s některými svými kolegy z frakce Freedom Caucus ohradil proti dohodě, které bylo dosaženo o víkendu.

Bishop však neřekl přímo, zda skutečně návrh podá. „Takové rozhodnutí neudělám sám. A tak záleží na tom, co [udělají] kongresmani, kteří mají odvahu,“ řekl.

The Epoch Times požádal o reakci na Bishopovu hrozbu Kevina McCarthyho.

„Každý má právo dělat si, co chce,“ reagoval vlažně McCarthy.

Předseda Freedom Caucus Scott Perry během tiskové konference v odpovědi na otázku The Epoch Times nechtěl říci, zda podá návrh na uvolnění křesla.

„Za sebe se soustředím na poražení tohoto zákona,“ řekl.

Dohoda se dostala pod palbu kritiky jak ze strany konzervativních republikánů, tak ze strany progresivních demokratů.

Členové Freedom Caucus dohodu kritizovali za nedostatečné snížení výdajů a za to, že Bidenovu agendu moc neovlivní. Perry varoval, že národní dluh by se mohl zvýšit nejméně o 4 biliony dolarů.

Progresivisté naopak vyjádřili obavy z reforem sociálního zabezpečení, které jsou součástí dohody a které zvyšují požadavky na práci. Progresivní frakce Kongresu se však zatím oficiálně nevyjádřila, zda dohodu o dluhovém stropu podporuje, nebo je proti ní.

Sněmovna se má návrhem zákona o dluhovém stropu zabývat 31. května večer. Pokud bude schválen, půjde do Senátu a poté na Bidenův stůl k podpisu. Platit by pak měla do 5. ledna 2025, tedy pouhých 15 dní před inaugurací nového prezidenta nebo druhou inaugurací Bidena, pokud by znovu zvítězil. Toto datum je zároveň dva dny po zahájení 119. zasedání Kongresu.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa