Americký prezident Joe Biden tento týden varoval, že hrozba použití taktických jaderných zbraní ruským prezidentem Vladimirem Putinem je „reálná“. Sdělení přichází několik dní poté, co Moskva oznámila, že do Běloruska dorazily první hlavice.

„Když jsem tady asi před dvěma lety říkal, že se obávám vyschnutí řeky Colorado, všichni se na mě dívali jako na blázna,“ řekl Biden v pondělí skupině dárců v Kalifornii. „Dívali se na mě, jako když jsem řekl, že se obávám, že Putin použije taktické jaderné zbraně. Je to reálné“.

Bidenův komentář k tomuto vývoji přichází několik dní poté, co vystoupil před novináři na vojenské základně Andrews v Marylandu, kde řekl, že Putinovo oznámení o rozmístění ruských jaderných hlavic v Bělorusku, bylo „naprosto nezodpovědné“.

Minulý týden Putin a běloruský prezident Alexandr Lukašenko potvrdili, že započalo rozmístění ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Některé z hlavic mají být třikrát silnější než atomové bomby, které Spojené státy svrhly na Hirošimu a Nagasaki během druhé světové války v roce 1945.

„Jak víte, jednali jsme s naším spojencem – běloruským prezidentem Lukašenkem – o tom, že část těchto taktických jaderných zbraní přesuneme na území Běloruska – to se stalo,“ řekl Putin 16. června při projevu na ekonomickém fóru v Petrohradě. „Na území Běloruska byly dodány první jaderné hlavice. Ale jen ty první, první část. Ale do konce léta nebo do konce roku tento úkol dokončíme úplně.“

Od rozpadu Sovětského svazu v 90. letech 20. století jde o první rozmístění ruských taktických jaderných hlavic mimo území Ruska.

Putin poprvé předestřel plány na rozmístění jaderných hlavic v Bělorusku v březnu a poukázal na rozmístění podobných amerických zbraní na základnách NATO v řadě evropských zemí v průběhu mnoha desetiletí. Oznámení přichází v době, kdy vrcholní představitelé Kremlu opakovaně vyhrožují možností použití jaderných zbraní v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině.

Důrazné varování

Toto rozmístění pozorně sledují Spojené státy a jejich spojenci, stejně jako Čína, která opakovaně varovala před použitím jaderných zbraní ve válce na Ukrajině.

Loni na podzim Spojené státy, Francie a Spojené království varovaly Rusko, že pokud na Ukrajině použije jaderné zbraně, tato trojice odpoví konvenčním úderem.

Rusko se v květnu ohradilo vůči americké kritice svého plánu přesunout taktické jaderné zbraně k sousednímu spojenci s tím, že Washington a jeho spojenci v NATO rozmísťují jaderné zbraně ve státech NATO již desítky let.

Lukašenko nedávno označil rozmístění jaderných zbraní za jedinečnou šanci pro sjednocení Běloruska a Ruska a prohlásil, že rozmístění jaderných zbraní v jeho zemi posílí její bezpečnost a bude působit jako odstrašující prostředek proti potenciálním agresorům.

„[Rozmístění] bylo mým požadavkem. Nebylo to Rusko, kdo mi ho vnutil. Proč? Protože nikdo na světě nikdy nevedl válku s jadernou mocností. A já nechci, aby s námi někdo válčil. Existuje taková hrozba? Ano. Musím tuto hrozbu neutralizovat,“ řekl Lukašenko podle běloruské tiskové agentury BelTA.

Putin ani Lukašenko neprozradili, kolik hlavic by mělo být do Běloruska přesunuto.

Podle údajů International Campaign to Abolish Nuclear Weapons má Rusko největší počet jaderných hlavic na světě. Z celkového počtu 12 700 hlavic na světě jich 5 977 patří Rusku, v jehož těsném závěsu jsou Spojené státy s 5 428 hlavicemi.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa