Podle miliardáře a mediálního magnáta Barryho Dillera by neúspěch při řešení dvojité stávky scenáristů a herců mohl mít „zničující dopady“, pokud se nedosáhne dohody brzy.

Řada předních filmových a televizních herců se 14. července připojila spolu se scenáristy k protestním shromážděním v první den stávky, která se stala největším pracovním sporem v Hollywoodu za poslední desetiletí. Jedná se o první dvojitou stávku herců a scenáristů za více než šest desetiletí.

Oba cechy mají podobné problémy se studii a streamovacími službami. Jde jim o to, aby smlouvy držely krok s inflací, a o dodatkové platby, které tvůrcům a hercům kompenzují využití jejich materiálu po původním odvysílání, například v reprízách nebo na streamovacích službách. Odbory také chtějí nastavit ochranné zábrany proti používání umělé inteligence napodobující jejich práci ve filmu a televizi.

Aliance filmových a televizních producentů, která zastupuje zaměstnavatele včetně společností Disney, Netflix, Amazon a dalších, vyjádřila nad přerušením práce politování s tím, že poškodí tisíce pracovníků v odvětvích, která podporují filmovou a televizní produkci.

Barry Diller, bývalý generální ředitel společnosti Paramount Pictures, 16. července uvedl, že pokud se situace rychle nevyřeší, mohla by se ještě zhoršit. „Tyto podmínky mohou potenciálně vyvolat absolutní kolaps celého odvětví,“ řekl miliardář pro CBS News.

Stávkující dali zaměstnavatelům termín do 1. září, nicméně Diller si myslí, že dohoda v blízké budoucnosti se jeví jako nepravděpodobná. Mezi stranami „neexistuje důvěra“ a panují tam „existenční problémy“, včetně vzestupu umělé inteligence, která je „strašně nadsazovaná“, říká Diller.

Barry Diller, předseda představenstva IAC/InterActiveCorp., a jeho manželka, návrhářka Diane Von Furstenbergová, na fotografii. (Kevork Djansezian / Getty Images)

„Spisovatelům to bude pomáhat, ne je nahrazovat. Většina těch skutečných uměleckých profesí, nemyslím si, že je umělá inteligence ohrožuje,“ míní mediální magnát.

Pan Diller také řekl, že tvrzení některých spisovatelů a herců, že vrcholoví manažeři médií jsou přepláceni, jsou také přehnaná.

„Máte herecké odbory, které říkají: ,Jak se opovažuje těch deset lidí, kteří řídí tyto společnosti, vydělávat tolik peněz a nám nechtějí platit?‘ Jenže když se na to podíváte z druhé strany, tak 10 nejlepších herců dostává větší plat než 10 nejlepších manažerů. Neříkám, že je to správné. Ve skutečnosti jsou na horní hranici pravděpodobně přepláceni všichni,“ řekl televizi CBS News.

Stávka scenáristů již zastavila velkou část televizní produkce, od nočních talk show a pořadu Saturday Night Live až po scenáristické pořady, jako jsou „Stranger Things“ na Netflixu, „Hacks“ na Maxu a „Family Guy“ na Foxu.

Souběžná stávka herců okamžitě vedla k přerušení natáčení mnoha velkých filmů, včetně „Deadpool 3“, „Gladiátor 2“ a osmého dílu série „Mission Impossible“ Toma Cruise. Všechny mají být uvedeny do kin v roce 2024.

Starostka Los Angeles Karen Bassová uvedla, že je zřejmé, že zábavní průmysl „se nachází v historickém bodu zlomu“. Vyzvala všechny strany, aby pracovaly nepřetržitě, dokud nebude dosaženo dohody. „Týká se to nás všech a má to zásadní význam pro naši celkovou ekonomiku,“ uvedla Bassová v prohlášení.

V této zprávě byly použity informace od agentury Associated Press.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.