Zdenka Danková

18. 7. 2023

Na některých vsích občas ještě lze vidět tzv. lochy, sklepy v zemi, které u nás, zejména mezi německým obyvatelstvem, fungovaly již od středověku. Dvířka se otvírají do sklepa zahloubeného v zemi, zaklenutého kamennou klenbou, jež pomáhala udržovat chlad a vlhkost. Tam si vesničané ukládali máslo, mléko, sádlo, zeleninu apod.

Ledničky tenkrát ještě nebyly a hospodyně měly zájem uchovat potraviny, aby se brzy nezkazily. Pomáhalo také zavařování, nakládání a konzervování.

Podle knihy A. A. Gajduškové s názvem „Uchováváme potraviny bez elektrické energie, podle receptů našich babiček“ dostaneme osvědčené rady, jak nejlépe skladovat ovoce, zeleninu, brambory, obilniny, mouky, luštěniny, olejniny, rýži, trvanlivé pečivo.

A dokonce také, jak uchovávat máslo a sádlo, konzervovat vejce, sterilovat ovoce, zeleninu a houby, ale i ovocné a zeleninové nápoje, máslo, mléko, ořechy, luštěniny, masné výrobky i hotové pokrmy, a to vše v domácích podmínkách.

Ukázka z knihy Gajduškové

„Není tomu až tak dávno, kdy mnohé elektrospotřebiče nebyly běžnou součástí domácností – dokonce já sama pamatuji, jak jsem rané dětství trávila s babičkou a dědou léto na neelektrifikované chatě. Večer jsme svítili plynovou lampou, na plynu se také vařilo, dokonce i pro vodu jsme chodili „s bandou“ ke studni vzdálené zhruba půl kilometru. Místo ledničky byl pod chatou vybudovaný malý sklípek, kam jsem i já musela lézt sehnutá. Ve sklípku bylo krásně chladno, přesto v něm v létě byla teplota vyšší nežli 10 C, takže systém nakupování a vaření tomu byl zcela podřízený.

Polévka a zbytky od vaření tam vydržely do druhého dne, máslo babička kupovala malé, neboli osminku, aby se stihlo sníst než zežlukne, jogurty a čerstvé sýry se obvykle nekupovaly, jak tenkrát bývalo zvykem. Navíc byla nabídka zboží v obchodech oproti dnešku poměrně omezená.

Na rohlíky jsme si mazali pouze máslo, nebo tavený sýr, kterému trochu vyšší teplota nevadila. Paštikovou konzervu jsme snědli najednou a nanuka jsem dostala, jen když jsem šla s babičkou nakupovat do místního obchodu. Žádné zamrazené polotovary, maso, zmrzliny nebo mražená zelenina.“

Historie uchovávání potravin

V průběhu historie uchovávání potravin bez elektrické energie muselo být důmyslně a prakticky vymyšleno. Ovoce, zelenina a brambory se uchovávaly ve sklepích, mouka, obilí a luštěniny v dřevěných truhlách na půdách a podřadnější ovoce se buď usušilo, uvařila se z něj povidla – nebo se vypálilo. Lidé se vždy snažili mít nějaké zásoby potravin, pro které by mohli sáhnout. Potraviny se uchovávaly často sušené, kvašené nebo v soli. Procesy zachování se neustále zdokonalovaly.

Lidé v historii nikdy neměli takovou hojnost a dostupnost potravin, jakou máme my. S příchodem mrazáků v posledních třiceti letech upadlo zavařování potravin „v nemilost“. Samozřejmě je méně pracné nastrkat potraviny do mrazáku. Avšak letní zpracovávání potravin ženám mnohdy zabralo práci na den i noc – a po takové noci zavařování okurek pilné hospodyňky ještě chodily do práce.

Jestliže vezmeme v potaz nečekané zdražení energií na podzim roku 2022, je hlavní výhodou domácích konzerv jejich energetická nenáročnost. Ale při konzervování potravin energii ušetříme – po jednorázovém energetickém vstupu již do jejich uchovávání, kromě pečlivé kontroly, nemusíme investovat už vůbec nic.

Alena Anežka Gajdušková (*1976) se již přes dvacet let se zabývá tematikou udržitelného života a zahradničením. A nejen teoreticky, poznatky našich předků ověřuje dennodenně na rodinném hospodářství či v malé „bytové restauraci“, kde vaří dle klasických receptur z vlastních či regionálních produktů.

Teoretickou výbavu získala na JČU, kde vystudovala obor Trvale udržitelné systémy hospodaření. Mimoto studovala i průmyslové potravinářství, zabývá se permakulturou, dlouhodobě spolupracuje se spolkem Gengel, vyrábí přírodní kosmetiku.

Související témata

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.