Již v průběhu loňského července odcestovaly dvě skupiny pilotů a techniků z Náměště do USA, kde se na jedné z největších základen americké námořní pěchoty Pendleton přes půl roku přeškolovali na nové vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper.
Několikaměsíčního výcviku se v USA účastnili létající personál i pozemní technický personál, a to v odbornostech pilot, palubní technik a pozemní technik, potvrdil podplukovník Ivo Pacovský podle zprávy na acr.army.cz.
Zajímavostí je, že létající personál obdrží helmy, které jim v USA vyrobí na míru: „Náš létající personál v USA používá standardní přilby, stejné jako američtí piloti, pouze vnitřní vložka je tvarována přesně na hlavu každého pilota a palubního technika tak, aby dokonale přiléhala a netlačila,“ prozradil pplk. Ivo Pacovský, zástupce velitele 22. křídla vrtulníkového letectva.
Celkem 12 vrtulníků systému H1 (8 víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper) nahradí ve výzbroji české armády bitevníky Mi-35/24V ještě sovětské provenience počínaje rokem 2023.
A nyní jsou první dva Vipery již u nás!
„26. července přinesl obří nákladním letoun C-17 Globemaster na 22. základnu vrtulníkového letectva první dva americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Do poloviny září převezme náměšťská základna další čtyři stroje: dva Vipery a první dva Venomy UH-1Y,“ uvedla kapitánka Jindřiška Budiková z redakce obrany.
„Dodání prvních amerických vrtulníků je významný moment pro modernizaci armády, vrtulníkové letectvo se tím posouvá do 21. století. Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem,“ dodala ministryně obrany Jana Černochová.
„Bitevníky Viper i víceúčelové Venomy vynikají palebnou silou, systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. Stroje jsou v porovnání s ruskými Mi-24 také nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby,“ udává kpt. Budiková.
„Systém H-1 zásadně zvýší palebné schopnosti vrtulníkového letectva české armády, a to především s přesně naváděnou municí, kterou mohou používat oba vrtulníky systému,“ vyjádřil se náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.
Podle generálmajora Petra Čepelky, velitele Vzdušných sil AČR, představují nové vrtulníky ucelený systém.
„Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně plnit operační úkoly. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu. Venomy samostatně nebo ve spolupráci s Vipery zabezpečují blízkou palebnou podporu a logistiku,“ vyzdvihl Čepelka na acr.army.cz.
1. srpna tweetla armáda, že „Dva nové vrtulníky Viper se právě kompletuji v dílnách!“
Systém H-1 složený z vrtulníků AH-1Z „Viper“ a UH-1Y „Venom“ navazuje na osvědčené stroje „Cobra“ a „Huey“ americké námořní pěchoty. Oproti svým předchůdcům dosahují tyto vrtulníky vyšších rychlostí, operačního dosahu a většího užitečného zatížení, přičemž požadavky na podporu životního cyklu byly sníženy, vysvětluje kpt. Budiková.
Samostatně jsou AH-1Z a UH-1Y jedny z nejschopnějších bitevních a víceúčelových vrtulníků.
Na „X“ je hodnotí různí fanoušci letectva slovy jako např. „Krásné to mašinky!“, „Parádní stroje. Ta kamufláž je top.“ „Jsou nádherný.“
Předešlé vrtulníky řady Mi-24 přinesly československé armádě „čistokrevnou“ bojovou schopnost, a to především proti obrněné technice.
„Předchozí bitevní vrtulník Mi-24 byl a je stroj budící opravdu zasloužený respekt. Však mu také sami Rusové dali přízvisko ,krokodýl´, zatímco afghánští mudžahedíni ho během sovětsko-afghánského válečného konfliktu v letech 1979–89 nazvali ,ďáblův kočár´. Tento legendární stroj sloužil v AČR téměř 45 let. Letos se s ním armáda rozloučí na ostravských dnech NATO,“ uvedla kpt. Budiková.