Londýn – Zaměstnavatelům, kteří umožní nelegálním přistěhovalcům pracovat, hrozí pětimístná pokuta v rámci zvýšeného úsilí ministerstva vnitra poradit si s přívalem nelegálních imigrantů do Velké Británie.
Výrazně zvýšené finanční postihy budou hrozit i pronajímatelům, kteří umožní nelegálním imigrantům bydlet ve svých nemovitostech.
V prohlášení zveřejněném v pondělí ministr pro imigraci Robert Jenrick uvedl, že „bezohlední“ šéfové a majitelé nemovitostí umožňují, aby obchodní model „pašeráků zlých lidí pokračoval“.
„Nelegální práce a pronájmy jsou významnými tahouny pro migranty překračující Lamanšský průliv, kde pašeráci často využívají příslib práce a bydlení, aby nalákali lidi na tyto cesty,“ řekl.
„Zvyšující se pokuty odradí zaměstnavatele a pronajímatele od zapojení se do těchto nezákonných a nebezpečných praktik a dále odradí lidi od pokusu o nelegální příchod do Velké Británie,“ uvedl Jenrick.
V roce 2022 dosáhl počet ilegálních uprchlíků, kteří překročili kanál La Manche, rekordních takřka 46 tisíc. Letos statistiky zatím ukazují, že by to mohlo být méně. Konzervativní vláda se proto snaží zavést řadu opatření, která by příliv migrantů zredukovala.
Zvýšení občanskoprávních trestů povede k tomu, že zaměstnavatelé budou čelit maximální pokutě ve výši 45 tisíc liber (asi 1,3 milionu Kč) na pracovníka za první porušení a 60 tisíc liber (asi 1,7 milionu Kč) v případě, že se dopustí opakovaných přestupků, což je trojnásobek obou od posledního zvýšení v roce 2014.
Pronajímatelům zase hrozí pokuty 1–10 tisíc liber (28–280 tisíc Kč) na nájemce, přičemž opakované porušení se pohybuje od 3–20 tisíc liber (84–560 tisíc). Pokuty budou rovněž zvýšeny v případě, že se zjistí, že majitelé bytů ubytovávají nelegální přistěhovalce u sebe doma.
Opakované porušení bude penalizováno částkou až 10 tisíc liber na nocležníka (člověka, s nímž pronajímatel sdílí vlastní ubytovací prostory) a až 20 tisíc liber na nájemce. I zde jde o výrazné zvýšení pokut, které doposud činí 500 a tři tisíce liber. Vyšší tresty budou zavedeny na začátku roku 2024.
Pašerácký byznys
Ministr Jenrick oznámil, že je na pronajímatelích a zaměstnavatelích, aby si totožnost nájemců a pracovníků ověřovali.
„Bezskrupulózní pronajímatelé a zaměstnavatelé, kteří umožňují nelegální práci a pronájem, umožňují pokračování obchodního modelu zlých pašeráků,“ řekl a dodal: „Neexistuje žádná omluva pro neprovádění příslušných kontrol a ti, kteří je poruší, budou nyní čelit výrazně přísnějším trestům.“
Ministr řekl, že ti, kdo se podílejí na nezákonné činnosti, podbízejí poctivé zaměstnavatele, vystavují zranitelné lidi riziku vykořisťování, podvádějí legitimní uchazeče o zaměstnání a okrádají veřejnost o peníze, protože nečestné podniky a pracovníci neplatí daně.
Pondělní oznámení následuje po vládním zásahu proti nelegální práci a pronájmu, v jehož rámci byla v první polovině roku zřízena speciální mezirezortní pracovní skupinu a znovu bylo obnoveno sdílení dat s finančním sektorem, aby se nelegálním přistěhovalcům zabránilo v přístupu k bankovním účtům.
Kontroly v oblasti přistěhovalectví byly letos zesíleny o 50 procent ve srovnání s loňským rokem, včetně těch, které se zaměřovaly na nelegální práci migrantů. Podle údajů britského ministerstva vnitra bylo v důsledku toho v roce 2023 zatčeno více lidí než za celý rok 2022.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen a doplněn.