Senátor Joe Manchin při zvažování svého budoucího působení prohlásil, že „vážně uvažuje“ o odchodu z Demokratické strany.

Manchin, bývalý guvernér Západní Virginie, zastává své místo v Senátu USA od roku 2010. I když v jeho státě dominuje Republikánská strana, Manchin si své křeslo udržel díky tomu, že se prezentoval jako „konzervativní demokrat“ a jako „umírněný“ hlas v jeho straně, která se v čase posouvá čím dál víc doleva.

Nicméně, poté, co během minulého Kongresu podpořil Inflation Reduction Act – největší klimatický rozpočtový balík v dějinách USA, který podle kritiků ohrožuje uhelný průmysl v Západní Virginii – zůstává Manchinova politická budoucnost nejistá.

Nyní Manchin říká, že vážně uvažuje o vystoupení z Demokratické strany a o tom, že se stane nezávislým.

Během vystoupení 10. srpna v rozhlasovém pořadu v Západní Virginii, který moderoval Hoppy Kercheval, byl Manchin dotázán, zda by v budoucnu uvažoval o změně stranické registrace.

„Vážně o tom přemýšlím,“ řekl Manchin s odkazem na zhoršení „značky“ Demokratické strany od doby, kdy se poprvé ujal úřadu.

Na otázku, zda by uvažoval o tom, že se stane nezávislým, Manchin řekl, že o tom vážně uvažuje a že „o tom přemýšlí už delší dobu“.

Manchin také řekl: „Chci se ujistit, že můj hlas je skutečně nezávislý. Když budu mluvit, chci být schopen upřímně mluvit v podstatě o extrémech Demokratické a Republikánské strany, které škodí našemu národu.“

Spekuluje se také o možném přestupu Manchina pod stranu No Labels. Momentálně však není jasné, zda by v Západní Virginii kandidoval jako straník či nezávislý. Objevily se také spekulace o jeho kandidatuře na prezidenta.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.