Podle e-mailů, které nedávno získal deník The Epoch Times, se čínští studenti v roce 2018 snažili dosáhnout zrušení uměleckého představení Shen Yun na jedné z nejlepších texaských univerzit prostřednictvím e-mailových žádostí rektorovi univerzity a pokladně divadla.

Před vystoupením uměleckého souboru Shen Yun  na Texaské univerzitě A&M (TAMU) poslal čínský student jménem Tian Su e-mail tehdejšímu rektorovi univerzity Michaelu Youngovi, ve kterém ho žádal, aby se představení nekonalo. TAMU patří mezi 100 nejlepších světových univerzit v oblasti vědy a techniky. Její inženýrská fakulta patří mezi deset nejlepších ve Spojených státech.

E-maily deníku The Epoch Times poskytl bývalý student TAMU, který se na akci podílel. Ze strachu z postihu uvedl pouze své amerikanizované křestní jméno Jim. Incident nahlásil také na FBI a zároveň jim poskytl příslušnou elektronickou korespondenci. 

V e-mailu student napadl Shen Yun a Falun Gong, duchovní disciplínu, která je v Číně tvrdě pronásledována, slovy, jež se shodovala s propagandou Komunistické strany Číny (KS Číny), a tvrdil, že toto představení udělá prostředí pro čínské studenty „nebezpečným“.

Podobný e-mail dorazil také do pokladny divadla a žádal ji, aby změnila text popisující představení Shen Yun jako „autentickou čínskou kulturu“, kterou nelze v Číně vidět.

Další student jménem Bizhu také vyzval kancelář prodeje vstupenek, aby si pořádání akce „dvakrát rozmyslela“, a tvrdil, že show je spojena s politikou a mohla by mít negativní důsledky pro čínské studenty na TAMU, protože ji pořádá Asociace Falun Dafa, což je organizace vedená praktikujícími Falun Gongu.

„Náš diplom z TAMU by kvůli tomu mohl být považován za neplatný, až se vrátíme do Číny,“ stálo v e-mailu. „Mohlo by to poškodit naši pověst v Číně a především platnost našeho titulu.“

Plakát Shen Yun Performing Arts z turné 2018. (Shen Yun)

Společnost Shen Yun Performing Arts je soubor klasického čínského tance a hudby a je již několik let terčem neúnavné kampaně KS Číny, která se snaží narušovat její vystoupení po celém světě.

Společnost, která byla založena v roce 2006 v New Yorku, si klade za cíl oživit 5 000 let tradiční čínské kultury prostřednictvím umění, uvádí se na jejích internetových stránkách, kde také dále uvádějí, že umožňují divákům nahlédnout do Číny před nástupem komunismu, do civilizace inspirované bohy, kde vzkvétala starověká moudrost a spiritualita, která však byla potlačena, když se vlády ujala komunistická strana.

Shen Yun ve svých představeních mimo jiné líčí současnou Čínu a více než dvě desetiletí trvající pronásledování Falun Gongu tamním režimem. Falun Gong zahrnuje meditační cvičení a morální učení založené na třech základních principech: pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. 

V Číně si tato praxe získala značnou popularitu v 90. letech 20. století, kdy se počet jejích stoupenců vyšplhal podle odhadů vlády na 70 až 100 milionů. V roce 1999 zahájil komunistický režim rozsáhlou perzekuční kampaň v obavě, že by počet praktikujících mohl ohrozit jeho autoritářskou kontrolu nad společností. Od té doby jsou stoupenci této duchovní disciplíny bezdůvodně zadržováni, podrobováni nuceným pracím, mučeni a dokonce zabíjeni kvůli orgánům.

Podle nedávné zprávy Informačního centra Falun Dafa se propagandistická kampaň KS Číny proti této praxi rozšířila i na Západ, kde používá „zlomyslná a nepřesná“ označení ve snaze démonizovat tuto praxi „a vyvolat neopodstatněné obavy, že skupina je nebezpečná nebo násilná“.

Spojení s čínským konzulátem

Na jednom snímku obrazovky ze skupinové diskuse na čínské sociální síti WeChat, uvedl 30. ledna 2018 jeden z čínských studentů, že v souvislosti s vystoupením kontaktovali oddělení konzulární pomoci a ochrany čínského velvyslanectví a úředníci věc zkonzultují s oddělením pro vzdělávací záležitosti velvyslanectví, než nám „řeknou, jak zasáhnou“.

Snímek obrazovky zprávy skupiny WeChat z 30. ledna 2018. (Se svolením Jima)

„Předseda CSSA Yuan o tom informoval školu. Někteří z nás protestovali u kanceláře prezidenta. Ale univerzita zatím nedala kladnou odpověď,“ napsal student a dodal, že mohou „pokračovat ve vyjadřování nespokojenosti a protestech“, jen nesmějí porušit místní zákony. CSSA je zkratka pro Chinese Students and Scholars Associations (Sdružení čínských studentů a akademiků), studentské skupiny se známými vazbami na čínské konzuláty.

Střediska CSSA, která byla údajně vytvořena na pomoc zahraničním studentům a na podporu kulturní výměny, jsou součástí rozsáhlých zahraničních vlivových operací Pekingu řízených Oddělením jednotné fronty spadajícím pod Komunistickou stranu Číny. 

Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, řekl, že incident na TAMU je součástí širších snah čínského režimu potlačit v zahraničí kritiku Pekingu. Informační centrum Falun Dafa nedávno vydalo zprávu„Surveillance, Slander, and Censorship“ (Sledování, pomluvy a cenzura), která uvádí, že čínský režim exportoval své potlačování náboženské svobody na půdu USA prostřednictvím pomlouvačných učebnic a také zasahováním do akcí Falun Gongu, z nichž některé se týkaly skupin CSSA napojených na konzuláty. 

Podle Browdeho došlo od roku 2017 v New Yorku, Chicagu, Ohiu, Pensylvánii, Kalifornii a dalších státech k nejméně devíti zdokumentovaným případům, kdy čínští studenti a jejich zástupné spolky na amerických univerzitách „pod vlivem propagandy Komunistické strany Číny nebo pod nátlakem čínského konzulátu zasílají hromadné e-maily vedení univerzit, v nichž si stěžují, že se cítí uraženi činností na univerzitní půdě, která podporuje svobodu projevu nebo je v rozporu s propagandou KS Číny, včetně věcí, které se týkají Falun Gongu“.

Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa, na shromáždění Falun Gongu před newyorskou radnicí 11. května 2016. (The Epoch Times)

Tyto e-maily a následné osobní stížnosti často používají hanlivé a nepravdivé označení KS Číny o Falun Gongu, jako je „sekta“ nebo „protivládní“, řekl a dodal, že takové jednání je „často koordinovaným úsilím o umlčení projevu“ za přispění čínského konzulátu.

„Tato souvislost může být často těžko zjistitelná, ale v tomto případě je zřejmé, že došlo k nahlášení na konzulát a čekalo se na instrukce,“ uvedl Browde s tím, že si všiml zprávy na WeChatu, kde ho zaujal zejména argument pisatele Bizhu, že představení Shen Yun by mohlo „delegitimizovat“ diplomy čínských studentů z TAMU a poškodit prestiž univerzity.

„Jedná se o nátlak na univerzitu, že by mohla přijít o lukrativní školné od čínských studentů, což je v podstatě hrozba možného ekonomického bojkotu, pokud by se daná akce uskutečnila. Jde o dokonalý příklad toho, že čínští studenti a CSSA jsou postaveni do obtížné situace, protože pokud odmítnou požadavky nebo neprokáží loajalitu vůči KS Číny na akademické půdě, může to mít krátkodobé i dlouhodobé důsledky nejen pro ně samotné, ale také pro jejich rodiny v Číně.“

Soubor Shen Yun bez ohledu na pokusy o zrušení představení vystoupil 13. února 2018 v Rudder Auditorium v texaském městě College Station. Představení bylo vyprodáno a zúčastnil se ho i tehdejší rektor TAMU a emeritní profesor Michael Young, který jej v rozhovoru po představení zhodnotil slovy: „Líbí se mi, že zachycuje širokou škálu čínské historie a čínské kultury a že je zde přítomno obrovské množství krásy a vášně.“

Deník Epoch Times se obrátil na čínské velvyslanectví se žádostí o komentář.

Na tomto článku se podíleli Sherry Dong, Li Chen a Cathy He.

původního článku redakce deníku The Epoch Times přeložila K. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.