Soudkyně předsedající případu s Donaldem Trumpem, týkajícího se 6. ledna, uvedla, že protesty Black Lives Matter v roce 2020 byly „většinou pokojné“, a rozzlobeně komentovala, že prezident Trump „zůstává na svobodě“ i po 6. lednu.

Americká federální soudkyně Tanya Chutkanová kritizovala na slyšení v případu Matthewa Mazzocca, který byl 6. ledna přítomen na půdě Kapitolu, srovnání výtržností hnutí Black Lives Matter (BLM) s narušením Kapitolu, informovalo OANN.

„Někteří lidé srovnávají výtržnosti z 6. ledna s jinými protesty, které se v uplynulém roce odehrály po celé zemi, a naznačují, že s účastníky výtržností v Kapitolu se zachází nespravedlivě,“ uvedla Chutkanová. „S tím rozhodně nesouhlasím.“

„Lidé se minulý rok scházeli po celé zemi, aby protestovali proti násilné vraždě neozbrojeného muže policií,“ pokračovala Chutkanová. „Někteří z těchto protestujících se dopustili násilí. Ale srovnávat akce lidí protestujících, většinou pokojně, za svá občanská práva, s akcemi násilnického davu, který se snažil svrhnout zákonně zvolenou vládu, je falešné přirovnání a ignoruje velmi reálné nebezpečí, které nepokoje z 6. ledna představovaly pro základy naší demokracie.“

Tom Fitton, prezident organizace Judicial Watch, se k zacházení s protestujícími ze 6. ledna vyjádřil na X následovně: „Ministerstvo spravedlnosti obvinilo za výtržnosti levice a BLM v několika městech po celé Americe jen asi 300 lidí. Tentýž úřad do dnešního dne obvinil více než 1 100 osob za nepokoje 6. ledna ve Washingtonu D.C.“

Mazzocco byl v říjnu 2021 odsouzen soudkyní Chutkanovou za přítomnost v Kapitolu 6. ledna k 45 dnům vězení, přestože státní zástupce doporučoval, aby nebyl odsouzen k žádnému trestnímu stíhání. Výše uvedené komentáře zazněly během jeho slyšení při vynášení rozsudku.

Soudkyně Chutkanová se odchýlila od doporučení prokuratury pro Matthewa Mazzocca, protože podle ní projevil lítost, až když bylo jasné, že mu hrozí vězení.

Podle soudních dokumentů se Mazzocco vydal do Kapitolu ve chvíli, kdy dovnitř proudily davy lidí a přerušily společné zasedání Kongresu, které bylo svoláno kvůli potvrzení hlasů volitelů.

Dle FBI a prokuratury nebyl tento muž ze San Antonia v Texasu přistižen při žádném násilném činu.

„Na videozáznamu je vidět a slyšet, jak Mazzocco ostatním říká, aby nic nebrali ani neničili a že za to, co dělají, budou mít pravděpodobně problémy,“ uvádí se v prohlášení pořízeném FBI.

Mazzocco byl obviněn z vědomého vstupu či pobytu v budově nebo na území s omezeným přístupem bez oprávnění a z násilného vstupu a výtržnictví na půdě Kapitolu.

Prokurátoři Chutchanové minulý měsíc sdělili, že Mazzocco by neměl dostat žádný trest odnětí svobody. Doporučili, aby byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení, tříleté podmínce a nejméně 60 hodinám veřejně prospěšných prací a k náhradě škody ve výši 500 dolarů.

Mazzocco ostatní napomínal, aby nepoškozovali žádný majetek, a v Kapitolu se zdržel pouze 12 minut. Podle žalobců neexistují žádné důkazy, že by se sám dopustil násilí nebo ničení majetku. Ke svému jednání se také včas přiznal a nemá trestní minulost.

Chutkanová při dalším soudním jednání v říjnu 2022 vyjádřila rozhořčení nad tím, že za mřížemi není Trump.

„Viděla jsem videozáznamy,“ napsala Chutkanová. „Na záběrech jsou vlajky a nápisy, které lidé nesli, klobouky, které měli na hlavě, a oblečení, které měli na sobě. A ti lidé, kteří se shromáždili v Kapitolu, tam byli z věrnosti, z loajality k jednomu člověku – ne k ústavě, o níž většina z těch, kteří přede mě předstoupili, zřejmě žalostně nic neví; ne k ideálům této země; a ne k principům demokracie. Je to slepá loajalita k jednomu člověku, který mimochodem dodnes zůstává svobodný.“

Trump se k tomu vyjádřil ve svém příspěvku na sociálních sítích: „Následující příspěvek je citát vysoce zaujaté soudkyně Tanyi Chutkanové, která v říjnu 2022 rozzlobeně vynesla rozsudek nad účastníkem J-6. Evidentně mě chce dostat za mříže. VELMI ZAUJATÉ A NESPRAVEDLIVÉ!“

„Nebudu do toho míchat politiku,“ řekla Chutkanová Trumpovu advokátovi Johnu Laurovi při slyšení, jehož cílem bylo urovnat spor o soudní nařízení v exprezidentově případu.

Podle nového průzkumu CBS se 63 % nezávislých respondentů domnívá, že obvinění proti 45. prezidentovi USA mají za cíl zastavit jeho kampaň.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.