Tom Ozimek

7. 8. 2023

Bývalý prezident Donald Trump vyzval k odvolání soudkyně přidělené k jeho případu souvisejícímu s narušením Kapitolu 6. ledna 2021, v němž je obviněn z několika trestných činů v týkajících se zpochybnění výsledků prezidentských voleb 2020.

Trumpovu případu byla přidělena federální soudkyně Tanya Chutkanová, kterou do funkce nominoval prezident Barack Obama.

Trump trvá na své nevině.

Soudkyně Chutkanová vydala 5. srpna rozhodnutí v Trumpův neprospěch a poskytla jeho právnímu týmu méně času, než požadoval.

Zřejmě v reakci na nepříznivé rozhodnutí soudkyně Chutkanové se bývalý prezident 6. srpna na sociálních sítích dožadoval jejího odvolání.

„Není možné, abych se dočkal spravedlivého procesu se soudkyní ‚přidělenou‘ k absurdnímu případu svobody projevu/spravedlivých voleb,“ napsal Trump v příspěvku na Truth Social.

„Všichni to vědí a ona to ví také! Okamžitě požádáme o odvolání této soudkyně z velmi silných důvodů a stejně tak o změnu místa konání mimo [Washington] D. C.“

Již dříve Trump vyjádřil obavy z toho, že ve Washingtonu nebude mít možnost dosáhnout spravedlivého procesu.

Odmítnutí delší lhůty

Dne 4. srpna požádal zvláštní vyšetřovatel Jack Smith soudkyni Chutkanovou o vydání ochranného příkazu s ohledem na příspěvek bývalého prezidenta na sociálních sítích.

Žádost Smithe se týkala Trumpova příspěvku na Truth Social z téhož dne, který zněl: „POKUD PŮJDEŠ PO MNĚ, JÁ PŮJDU PO TOBĚ!“.

„Takové omezení je v tomto případě obzvláště důležité, protože obžalovaný již dříve vydal na sociálních sítích veřejná prohlášení týkající se svědků, soudců, advokátů a dalších osob spojených s právními záležitostmi, které jsou proti němu vedeny,“ napsal Smith v podání (pdf), v němž citoval příspěvek z Truth Social.

„Pokud by obžalovaný začal vydávat veřejné příspěvky s podrobnostmi – nebo například přepisy z jednání velké poroty – získaných v rámci zdejšího zjišťování, mohlo by to mít škodlivý ochromující účinek na svědky nebo nepříznivě ovlivnit spravedlivý výkon spravedlnosti v tomto případu.“

Rovněž poznamenal, že takové příspěvky mohou ovlivnit porotce.

Trumpův mluvčí v reakci na podání žaloby naznačil, že příspěvek nebyl odvetou za obvinění vznesené Smithem.

Soudkyně Chutkanová dala 5. srpna Trumpovým právníkům lhůtu do 7. srpna, aby na Smithovu žádost odpověděli, a zamítla tak žádost právníků bývalého prezidenta o prodloužení lhůty do 10. srpna.

V rychlém protiargumentu požádal Smithův tým soudkyni o zachování lhůty do 7. srpna a žádost o prodloužení označil za „zbytečné zdržování“.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.