Velká porota ve Washingtonu schválila 1. srpna obvinění z trestného činu proti bývalému prezidentovi Donaldu Trumpovi v souvislosti s jeho snahou zpochybnit výsledky voleb v roce 2020 a s událostmi z 6. ledna 2021.
Podle obžaloby čelí Trump čtyřem federálním obviněním vyplývajícím z šetření zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe: spiknutí s cílem podvést Spojené státy, spiknutí s cílem mařit úřední řízení, maření a pokus o maření úředního řízení, a spiknutí s cílem připravit občany o „svobodný výkon“ ústavních práv.
Jde již o druhé obvinění vzešlé z vyšetřování Smithe. V tom prvním je exprezident obžalován ze 40 bodů porušení práva v souvislosti s nakládáním s prezidentskými dokumenty – ve věci, v níž byla před rokem provedena razie v jeho rezidenci Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě.
Trumpova kampaň označila nové obvinění za politicky motivovaný útok.
„Nejde o nic jiného než o nejnovější zkorumpovanou kapitolu v pokračujícím ubohém pokusu Bidenovy zločinecké rodiny a jimi zneužitého ministerstva spravedlnosti zasahovat do prezidentských voleb v roce 2024, v nichž je prezident Trump nesporným favoritem a v nichž vede se značným náskokem,“ uvedl v e-mailu mluvčí Trumpovy kampaně.
„Proč ale čekali dva a půl roku, než vznesli tato falešná obvinění, a to přímo uprostřed vítězné kampaně prezidenta Trumpa pro rok 2024? Proč to bylo oznámeno den poté, co v sálech Kongresu propukl velký skandál s křivákem Joem Bidenem?“ dodal mluvčí.
Obvinění
Pětačtyřicetistránkové soudní podání (pdf) obviňuje Trumpa ze „spiknutí“ při zpochybnění výsledků voleb v roce 2020.
„Cílem spiknutí bylo zvrátit legitimní výsledky prezidentských voleb 2020 pomocí vědomě nepravdivých tvrzení o volebním podvodu,“ uvádí obžaloba.
V obvinění je rovněž uvedeno šest údajných spolupachatelů. Čtyři z nich jsou advokáti. Jeden byl úředníkem ministerstva spravedlnosti a další byl politickým konzultantem. Nikdo z nich není vysloveně jmenován, byť u většiny z nich je totožnost patrná.
Obvinění ze spiknutí podle obžaloby zahrnuje šíření „falešných tvrzení o volebních podvodech“ a organizování náhradních volitelů v sedmi státech. Obžaloba zmiňuje konkrétní tvrzení Trumpa a jeho spojenců o volebních podvodech ve státech jako Georgia, Pensylvánie, Michigan a Arizona. Opírá se převážně o prohlášení úředníků, která byla již dříve použita ke zpochybnění tvrzení o volebních podvodech.
Konstatuje také, že Trump pobízel své příznivce, aby přijeli do Washingtonu v údajně „falešném očekávání, že viceprezident má pravomoc a může využít své ceremoniální role při certifikačním řízení ke zvrácení výsledku voleb“.
Smith na krátké tiskové konferenci 1. srpna označil události z 6. ledna 2021 za „bezprecedentní útok na sídlo americké demokracie“, který byl „podnícen“ lží, jejímž cílem bylo narušit „základní funkci“ vlády, kterou je provádění a certifikace voleb. Zvláštní vyšetřovatel dodal, že bude usilovat o „rychlý soudní proces“.
Trump se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu 3. srpna v 16 hodin.
Mluvčí Trumpovy kampaně v prohlášení uvedl, že bývalý prezident „vždy postupoval podle zákona a ústavy, přičemž mu radilo mnoho vysoce kvalifikovaných právníků“.
„Tyto neamerické hony na čarodějnice selžou a prezident Trump bude znovu zvolen do Bílého domu, aby mohl naši zemi zachránit před zneužíváním, nekompetentností a korupcí, která koluje v žilách naší země v dosud nevídané míře,“ dodal mluvčí.
Tip: Detailní přehled událostí z 6. ledna na časové ose.
Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa