Zachary Stieber

16. 11. 2022

Ředitel FBI 15. listopadu odmítl odpovědět na otázku, zda měl jeho úřad tajné informátory mezi příznivci Donalda Trumpa během událostí ze 6. ledna 2021 u Kapitolu.

„Měla FBI 6. ledna 2021 mezi protestujícími nasazené důvěrné lidské zdroje?“ zeptal se na slyšení ve Washingtonu republikánský kongresman Clay Higgins Christophera Wraye, ředitele FBI, kterého do funkce dosadil Trump.

„Jak jistě chápete, musím být velmi opatrný v tom, co mohu říci, kdy to děláme a kdy ne, a kde jsme důvěrné lidské zdroje použili a kde ne,“ řekl Wray.

„Ale například v míře, v jaké se někteří domnívají, že důvěrné lidské zdroje FBI nebo zaměstnanci FBI nějakým způsobem podnítili nebo zorganizovali 6. leden, tak to je kategoricky nepravdivé,“ dodal.

Higgins se poté zeptal: „Měli jste 6. ledna před otevřením dveří v Kapitolu důvěrné lidské zdroje převlečené za Trumpovy příznivce?“

„Opět musím být velmi opatrný v tom, co mohu říci,“ odpověděl Wray.

„Mělo by to být ne!“ reagoval Higgins.

„Nemůžete americkému lidu říct: ‚Ne, 6. ledna jsme uvnitř Kapitolu neměli umístěny důvěrné lidské zdroje převlečené za Trumpovy zdroje?“ ptal se dále Higgins.

„Z mého rozhodnutí nesdělit informace o důvěrných lidských zdrojích byste neměli nic interpretovat,“ řekl Wray.

Higginsův čas na tázání Wraye a dalších úředníků Bidenovy administrativy poté vypršel. Později se již nedostal k dalším otázkám a nikdo z dalších členů v této linii dotazování dále nepokračoval.

Před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů vypovídali také ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas a ředitelka Národního protiteroristického centra Christine Abizaidová.

FBI nikdy nepotvrdila, že by 6. ledna měla v davu důvěrné zdroje nebo tajné agenty, ale ze soudních spisů vyplývá, že někteří byli nasazeni v organizaci Oath Keepers a dalších skupinách, jejichž členové se účastnili proniknutí do Kapitolu.

Na dotaz ohledně této záležitosti v roce 2021 tehdejší úřednice FBI Jill Sanbornová uvedla, že nemůže odpovědět.

Představitelé rovněž neodpověděli na otázky týkající se videozáznamů, které ukazují, že 6. ledna byly otevřeny dveře, což umožnilo lidem vstoupit do Kapitolu.

Později během slyšení kongresmanka Elissa Slotkinová (Demokraté) uvedla, že se obává, aby si lidé nemysleli, že FBI „je politický nástroj“, a požádala Wraye, aby „svými slovy vysvětlil, proč by měli důvěřovat svým federálním orgánům činným v trestním řízení“.

Wray řekl, že od lidí mimo FBI slyší, že FBI „dělá správné věci správným způsobem“, a že by „kdykoli postavil naše lidi proti komukoli na světě“.

„A Američané by měli mít k těmto lidem hlubokou důvěru. A dodám, že pokud jde o vnímání FBI, počet Američanů z celé této země, kteří se ucházejí o místo zvláštního agenta FBI, v posledních třech letech výrazně stoupá, stoupá. V době, kdy, jak neustále slyším, mají orgány činné v trestním řízení v celé této zemi opačné zkušenosti. A myslím, že to velmi dobře vypovídá o Američanech ve všech státech zastoupených v tomto výboru.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.