Útok na Kapitol

Ředitel FBI Christopher Wray řekl, že agentura rozděluje protestující, kteří podporovali Donalda Trumpa a zapojili se do protestů během prolomení Kapitolu 6. ledna 2021, do tří různých skupin, a naznačuje, že většina protestujících byla mírumilovná.

„První skupina – největší skupina, skupina, o které musíme mluvit nejkratší dobu – jsou to mírumilovní, možná rozvášnění demonstranti, ale neporušovali zákon,“ řekl zákonodárcům ředitel FBI.

Druhou skupinu podle něj tvoří jedinci, kteří mohli přijít na shromáždění pokojně protestovat, ale nechali se unést událostmi dne.

„Druhou skupinu tvoří lidé, kteří možná přišli s úmyslem stát se jen součástí pokojného protestu, ale buď se nechali strhnout – pohnutkami, emocemi nebo čímkoliv jiným, dopustili se určitého méně závažného kriminálního chování,“ poznamenal Wray, jak uvedl Byron York z listu Washington Examiner. K těmto lehkým trestným činům patří vniknutí na pozemky Kapitolu, což neobsahuje skutečné vstoupení do budovy a její narušení.

Wray popsal tyto osoby jako „oportunisty“ a poznamenal, že vkročení na území Kapitolu je „stále trestným jednáním“.

fbi
Ředitel FBI Christopher Wray vypovídá před Senátním výborem pro soudnictví na Capitol Hill ve Washingtonu, 2. března 2021. (Mandel Ngan-Pool / Getty Images)

Třetí skupina, která je „početně“ nejmenší, „vstoupila na území Kapitolu a zapojila se do násilí proti donucovacím orgánům, pokusila se vyrušit členy Kongresu a výkon jejich ústavních povinností“, pokračoval Wray.

„Někteří z těch lidí očividně přišli do Washingtonu, jak dnes víme, s plány a úmysly zapojit se do nejhoršího druhu násilí, který bychom považovali za domácí terorismus,“ dodal šéf FBI. „A tak se zdá, že částí toho plánu byla koordinovaná cesta, koordinované setkání, koordinované ve smyslu, jakou výstroj mohou mít na sobě nebo si s sebou vzít, a podobně.“

Ředitel FBI neposkytl žádná konkrétní čísla, pouze zákonodárcům sdělil, že v souvislosti s narušením Kapitolu bylo dosud zatčeno přibližně 300 lidí.

Ve středu k senátorům promluvila také Jill Sanbornová, protiteroristická pracovnice FBI. Na slyšení uvedla, že nemá žádné znalosti o podezřelých, kteří byli zatčeni v souvislosti se střelnými zbraněmi během protestů ze 6. ledna 2021, protože žádné střelné zbraně nebyly příslušníky donucovacích orgánů nalezeny. Sanbornová také řekla, že jedinou střelbou během prolomení budovy Kapitolu bylo zastřelení demonstrantky Ashli Babbittové.

Mezi těmi, kdo během narušení Kapitolu zemřeli, byl 42-letý policista z Kapitolu Brian Sicknick, který zemřel na „zranění utrpěná během služby“, podle zprávy kapitolské policie. O jeho smrti však bylo dosud poskytnuto jen málo podrobností.

Jeho matka Gladys Sicknicková minulý měsíc sdělila médiím, že věří, že její syn mohl prodělat mrtvici.

Deník The New York Times byl nucen aktualizovat článek, ve kterém citoval anonymní zdroje a tvrdil, že Sicknicka zabil Trumpův stoupenec ozbrojený hasicím přístrojem.

Přeložil MK. Původní článek naleznete zde.