Po první republikánské debatě kandidátů na prezidenta 2024, kterou ve středu večer odvysílala stanice Fox News, se prezident Joe Biden podělil o své dojmy z večera na sociálních sítích.

Prezident reagoval na republikánské kandidáty, kteří dali najevo, že by podpořili Donalda Trumpa, i v případě jeho odsouzení.

„Parta republikánů na pódiu. Jedna sjednocená ideologie MAGA,“ napsal prezident Biden na sociální síti X.

Do první debaty se kvalifikovalo osm kandidátů: guvernér Severní Dakoty Doug Burgum, bývalý guvernér New Jersey Chris Christie, guvernér Floridy Ron DeSantis, bývalá velvyslankyně u OSN Nikki Haleyová, bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson, bývalý viceprezident Mike Pence, podnikatel Vivek Ramaswamy a senátor Jižní Karolíny Tim Scott.

Prezident Trump v neděli oznámil, že se první debaty nezúčastní, a prohlásil, že veřejnost „ví, kdo jsem“.

Na otázku, zda by podporovali prezidenta Trumpa, zvedli ruku Haleyová, Burgum, Scott, DeSantis, Ramaswamy a viceprezident Pence.

Christie, který odmítl zvednout ruku, řekl, že pravice musí přestat obhajovat chování bývalého prezidenta a že takové chování je „pod úroveň úřadu prezidenta Spojených států“. Jeho komentáře se setkaly s bučením publika.

Další nesouhlas publika propukl poté, co Hutchinson zopakoval svůj názor, že prezident Trump se kvůli svým činům 6. ledna 2021 diskvalifikoval z funkce prezidenta.

Kampaň prezidenta Bidena před republikánskou primární debatou zakoupila dle zpráv masivní reklamu na stanici Fox News k propagaci svého poselství.

Po debatě prezident Biden vyzval uživatele sociálních sítí, aby ho porovnali s republikánskými kandidáty.

„Víte, můj táta říkával: Nesrovnávejte mě s Všemohoucím. Srovnávejte mě s alternativou. Tak mě dnes večer srovnávejte s alternativou. A pak přispějte,“ napsal na platformě X.

Prezident Biden také sdílel video s textem „Co řekla“, čímž narážel na video s Nicki Haleyovou, v němž uvedla, že prezident Trump zvýšil národní dluh o 8 bilionů dolarů.

„Máte Rona DeSantise, máte Tima Scotta, máte Mikea Pence; všichni hlasovali pro zvýšení dluhu a Donald Trump přidal k našemu dluhu 8 bilionů dolarů,“ řekla Haleyová během debaty. „A naše děti nám to nikdy neodpustí.“

Na slova Haleyové však rychle zareagovali ověřovatelé faktů CNN, kteří upozornili, že zvýšení dluhu během funkčního období jakéhokoli prezidenta není pouze jeho vinou. Velká část výdajů každého prezidenta je výsledkem rozhodnutí jeho předchůdců, jako například vytvoření sociálního zabezpečení, zdravotního pojištění a zdravotního pojištění Medicaid před desítkami let, a také situacemi, které prezident nemohl ovlivnit, zejména celosvětové pandemie covidu-19.

Prezident Biden rovněž kritizoval republikánské kandidáty za to, že jsou skeptici klimatických změn a zastánci snižování sociálního zabezpečení.

Zároveň se prezident a jeho ekonomická strategie, Bidenomika, dostali během debaty pod palbu kritiky.

„Naše země je v úpadku. Tento úpadek není nevyhnutelný, je to volba,“ řekl během debaty DeSantis. „Musíme poslat Joea Bidena zpátky do sklepa a zvrátit americký úpadek.“

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.