1. 9. 2023

V souvislosti s debatou o klimatu nabývají stále většího významu komunální iniciativy, jako je C40 nebo „Města vhodná k životu“. Kritici se obávají šikany řidičů aut nebo konzumentů masa či mléka.

Stále více národních vlád nebo společenství států, jako je EU, si stanovuje stále ambicióznější klimatické cíle – a naráží na své limity při jejich plnění. V této situaci stále více měst a obcí hledá způsoby, jak přispět na místní úrovni. Jedním z průkopníků je síť takzvaných měst C40, která byla založena v roce 2005.

Podle vlastních informací této iniciativy do ní nyní patří 1 143 měst a místních samospráv po celém světě. Jejich společným cílem je podle nich zahájit „závod k nule“ (Race to Zero), tedy směrem k nulovým emisím prostřednictvím opatření na komunální úrovni.

Nulové emise a přizpůsobení se dopadům změny klimatu

Seznam cílů, k nimž se aliance obcí zavázala, je dlouhý. Ústředním je například zájem snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů členských měst nejméně o 50 procent. Do roku 2050 chtějí dokonce dosáhnout stavu „čistých nulových emisí“. Tímto způsobem mají města přispět k dodržování Pařížské dohody o klimatu.

Kromě toho je cílem přizpůsobit města důsledkům změny klimatu a posílit odolnost městských komunit. Dále je cílem zlepšit „kvalitu života, zdraví a blahobyt městského obyvatelstva“.

Dalším obecným cílem iniciativy C40 je podpora „sociální a ekonomické spravedlnosti“. Jejím cílem je spolupráce, výměna a inovace mezi městy. Dalším cílem je „posílit jejich hlas v globální politice v oblasti klimatu“.

Počet měst C40 se zvyšuje i v Německu

Města C40 tvrdí, že reprezentují více než 700 milionů lidí a čtvrtinu světové ekonomiky. Síť sídlí v Londýně. V Německu se k C40 již připojily Berlín, Essen, Frankfurt nad Mohanem, Hamburk a Gütersloh.

Mezi již realizované iniciativy patří iniciativa za „dobrá, zelená pracovní místa“. Ta má vytvořit miliony „spravedlivých, udržitelných a bezpečných pracovních příležitostí ve městech“. Jejím cílem je také vyškolit pracovníky pro „přechod na nízkouhlíkové hospodářství“.

Mezi další iniciativy patří vytvoření „prosperujících měst“ prostřednictvím „nových nástrojů pro holistické myšlení, správu a politiku“, vytvoření plánů v oblasti změny klimatu (termín 2020) nebo městských potravinových systémů.

Stávají se maso a mléko nepřátelskými obrazy?

Podle názoru osob zapojených do projektu měst C40 jsou právě oblasti, jako je mobilita a výživa, klíčové. Existuje řada možností, jak snížit emise CO2. Zároveň mohou opatření v těchto odvětvích rozhodujícím způsobem zlepšit zdraví a pohodu občanů.

Doporučení pro opatření by měla například zohlednit skutečnost, že výživa obyvatel ovlivňuje „ekologickou stopu“ měst jako celku. Kromě toho existují i následné náklady spojené s nezdravou výživou. Cílem je proto „do roku 2030 podporovat udržitelné a zdravé stravování pro všechny“.

Hlavní směry doporučení strategie C40 proto hovoří o podpoře místních a regionálních výrobců potravin, kteří dodržují ekologické a sociální standardy. Cílem je snížit množství potravinového odpadu a podporovat kompostování a využívání bioplynu.

Města C40 chtějí „snížit potřebu motorizované dopravy“

Veřejnost má být „informována o výhodách rostlinné stravy“. To bude doprovázeno poskytováním „zdravých a cenově dostupných potravin ve veřejných institucích“. Chtějí také zahrnout aspekty výživy „do městského plánování a vytváření městských zahrad, komunitních kuchyní a farmářských trhů“. Proti konzumaci masa a mléka se má bojovat poskytováním alternativ.

V oblasti mobility chtějí snížit „potřebu automobilové dopravy“. Způsoby, jak toho dosáhnout, jsou podpora veřejné dopravy, pěší a cyklistické dopravy, přechod na bezemisní vozidla a zajištění infrastruktury.

Cílem je dosáhnout do roku 2030 „bezemisní a inkluzivní mobility pro všechny“. To by mělo mimo jiné umožnit „kompaktní a smíšený rozvoj měst“, který „přiblíží bydlení, práci, nakupování a volný čas“.

Pod hlavičkou projektu C40 je cílem umožnit od roku 2030 170 milionům lidí žít v tzv. bezemisních zónách (NEZ). Mezi průkopníky mají patřit megaměsta jako Berlín, Londýn, Mexico City a Tokio. Tímto způsobem se má také předejít státním regulacím. Čínská města se zatím nezapojila – chtějí nanejvýš diskutovat o omezení nákladní dopravy.

Podobnosti a rozdíly s „15minutovým městem“

Mnohé prvky politiky C40 připomínají například koncept „15minutového města“. Přestože koncepce měst C40 a „15minutového města“ mají podobné cíle, částečně se liší svými přístupy.

Obě koncepce kladou důraz například na rozšiřování pěších a cyklistických stezek, veřejnou dopravu a omezení automobilové dopravy. Společná je jim také myšlenka dostupnosti zelených ploch, kulturních zařízení, vzdělávacích institucí a služeb v blízkosti bydliště.

Zatímco iniciativa C40 představuje celosvětovou síť velkých měst, která spolupracují na ochraně klimatu, koncept „15minutového města“ je více zaměřen na města a čtvrti.

Více zón s rychlostí 30 km/h

Další iniciativa v komunálním sektoru se nazývá „Města vhodná k životu“ a nedávno se k ní těsnou většinou v městské radě připojilo město Magdeburg. Tato městská iniciativa má ve srovnání s C40 nebo „15minutovým městem“ velmi omezené portfolio cílů.

Iniciativa chce především rozšířit zákonné požadavky na zóny s rychlostí 30 km/h mimo hlavní silnice. Dosud to bylo povoleno pouze v okolí škol či sociálních zařízení nebo v oblastech s rizikem nehod.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

Na tajné schůzi nařídil Si Ťin-pching novou strategii globálního útoku na Falun Gong
Na tajné schůzi nařídil Si Ťin-pching novou strategii globálního útoku na Falun Gong

Američtí zákonodárci odsuzují novou nadnárodní represivní kampaň proti Falun Gongu, která šíří dezinformace v západních médiích a kooptuje americký právní systém.

Opravdu čeká jadernou energii ve světě renesance?
Opravdu čeká jadernou energii ve světě renesance?

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Rafael Grossi shrnul vývoj jádra ve světě a vyhlídky do budoucna.

Základní průvodce tinnitem: příznaky, příčiny, léčba a přirozené přístupy
Základní průvodce tinnitem: příznaky, příčiny, léčba a přirozené přístupy

Tinnitus postihuje miliony lidí po celém světě a způsobuje vnímání zvuků bez vnějšího zdroje. Přinášíme přehled příčin, typů, možností léčby i přirozených přístupů ke zmírnění tohoto nepříjemného stavu.

Evropský průmysl se hroutí, a vy přešlapujete. Evropští oceláři volají po okamžité akci
Evropský průmysl se hroutí, a vy přešlapujete. Evropští oceláři volají po okamžité akci

Evropský ocelářský průmysl se nachází v kritické situaci a hrozí mu nezvratný úpadek, pokud EU a členské státy nepřijmou okamžitá opatření k zajištění jeho budoucnosti a ekologické transformace, upozorňuje Evropská asociace výrobců oceli (Eurofer).

Šedý kůň a aljašský pes si vytvořili okamžité pouto a zazářili v úžasném zasněženém focení
Šedý kůň a aljašský pes si vytvořili okamžité pouto a zazářili v úžasném zasněženém focení

Šedý kůň a aljašský malamut si při prvním setkání vytvořili nečekané pouto. Jejich přátelství zachytila fotografka Svetlana Pisarevová v nádherném zasněženém focení, které okouzlilo svět.

Bílý dům o tajemných dronech: Mnohé z nich jsou legálně provozovaná pilotovaná letadla. FBI pátrá dál
Bílý dům o tajemných dronech: Mnohé z nich jsou legálně provozovaná pilotovaná letadla. FBI pátrá dál

Vyšetřování zatím nenašlo žádné známky škodlivé činnosti nebo zlého úmyslu, uvedl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost.

„Kočičí odysea“: Úžasné animované rodinné dobrodružství
„Kočičí odysea“: Úžasné animované rodinné dobrodružství

Film „Kočičí odysea“ s vynikajícím hodnocením je unikátní animované dobrodružství bez dialogů a písní o přežití a spojení zvířat v postapokalyptickém světě. Užijte si ho se svými dětmi v kinech od 2. ledna 2025.

Německem zmítá skandál kolem miliardových podvodů s emisními povolenkami. Účet zaplatili řidiči
Německem zmítá skandál kolem miliardových podvodů s emisními povolenkami. Účet zaplatili řidiči

Německem otřásá gigantický podvod ve jméně ochrany klimatu. Řidiči aut zaplatili téměř miliardu eur (cca 25 miliard korun) za projekty, z nichž některé neexistovaly. Odhalení vrhá světlo na pochybné struktury v obchodování s emisními povolenkami na naftu a benzín.

Pokračují New York Times v potlačování uměleckého souboru Shen Yun ve prospěch Komunistické strany Číny?
Pokračují New York Times v potlačování uměleckého souboru Shen Yun ve prospěch Komunistické strany Číny?

New York Times útočí na Shen Yun kritikou financí, zatímco ignorují lidská práva v Číně a vliv čínského režimu globálně.