Med z východního Slovenska slaví významný úspěch – získal ocenění jako nejchutnější med na světě. Martin Voľanský z Bardejova navazuje v pořadí již na čtvrtou generaci včelařské rodiny Voľanských. Už jeho otec získal od Slovenského svazu včelařů ocenění „Zlatá včela“ za celoživotní přínos včelařství.

Martin kráčí ve stopách svého otce. S rodinnou firmou Medar vyprodukoval med, který se pyšní oceněním „Nejchutnější med na světě“.

Po více než půlročním testování dospělo k tomuto závěru Centrum pro výzkum včel v USA. Včelí farma rodiny Voľanských navíc jako první v historii zvítězila hned ve dvou kategoriích. Med z Bardejova byl oceněn v kategoriích Tmavý med a Střední jantar.

Do soutěže se každoročně v lednu přihlašují včelaři z různých zemí, kteří do Spojených států posílají vzorky medu z předchozího roku. Při hodnocení se porotci zaměřují především na chuť medu.

K tomuto závěru dospělo Centrum pro výzkum včel v USA po více než půlročním testování. Včelí farma rodiny Voľanských navíc jako první v historii zvítězila hned ve dvou kategoriích. Med z Bardejova byl oceněn v kategoriích Tmavý med a Střední jantar.

„V soutěži se hodnotí například barva a konzistence, ale prioritou je chuť – její plnost, sladkost a zemitost,“ vysvětluje Martin Voľanský pro magazín Forbes.

„Kategorií je deset. My jsme se přihlásili do čtyř a vyhráli jsme dvě. Vyrábíme nejlepší medovicový a smíšený lesní med. I při pohledu na ostatní vítěze můžeme říct, že je to opravdu úspěch světové úrovně. V dalších kategoriích porotci ocenili medy například z Nizozemska, Kansasu, Aljašky a Uruguaye.“

„Z USA si odvážíme hned 2 tituly mistrů světa, velké uznání naší práce a skvělý pocit, že i z malého města můžeme dosáhnout světových úspěchů, které dělají dobré jméno nám, naší zemi i našemu městu,“ radují se včelaři na své facebookové stránce Medaru.

Není to poprvé, co byl med z východního Slovenska oceněn. Nedávno získal ocenění také v Jihoafrické republice a v Dubaji. Čím je jejich med tak výjimečný?

„Snažíme se vybrat včelám to nejlepší místo, kde budou mít dostatek slunce a které je například poblíž lesa. Nejdřív taková místa hledáme a potom řešíme, jak tam včely umístit. Není to tak, že bychom měli nějakou volnou půdu a tam postavili úly,“ vysvětluje Martin Voľanský.

Se záměrem chránit včelařské řemeslo, které má v Bardejově bohatou tradici, vzniklo Občanské sdružení Bardejovský med. Založili také Bardejovské medové slavnosti, aby zvýšili povědomí o své činnosti a upozornili na aktuální problémy včelařů.

původního článku slovenské redakce Epoch Times přeložila K. K.