Juraj Skovajsa

5. 9. 2023

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na dnešní tiskové konferenci oznámil zvýšení důchodů o 360 Kč. Průměrná hodnota starobního důchodu tak bude od příštího roku téměř 20 700 Kč.

Zvýšení základní výměry o 360 Kč od nového roku se bude týkat nejen starobních důchodů, ale také invalidních a pozůstalostních důchodů. Celková průměrná výše starobního důchodu tak bude 20 693 Kč.

Dle ministra půjde o reálný meziroční růst o 0,9 %.

Ministr Jurečka pro přehled uvedl, že za roky 2018 až 2021 došlo k celkovému zvýšení důchodů o 3 587 Kč a v období od 1. ledna 2022 do 1. ledna 2024 o 5 240 Kč.

Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo ke konci června starobní důchod 2,36 milionu lidí, invalidní důchod skoro 411 tisíc lidí a tzv. sólo pozůstalostní důchod téměř 66 tisíc lidí. Za předpokladu zhruba stejných počtů nárokujících tak státní pokladnu přijde toto navýšení v příštím roce na zhruba 12,3 miliardy Kč.

To je při snaze vlády o brzdění vysoké míry zadlužování státního rozpočtu protichůdná síla. Navíc se rozevírají nůžky mezi příjmy a výdaji do systému důchodového pojištění. Zatímco v předchozích dvou letech byl rozdíl mezi příjmy a výdaji v prvním pololetí jen v řádu negativních jednotek miliard, letos je to již více než minus 37 miliard Kč.

Pokud jde o přispěvatele do sytému důchodového pojištění, ČSSZ jich eviduje 5,38 milionu, z toho 764 tisíc OSVČ a 4,6 milionu zaměstnanců, resp. zaměstnaných pojištěnců.

Nová data Českého statistického úřadu ukazují, že sice nominální průměrná mzda meziročně ve druhém čtvrtletí vzrostla o 7,7 %, ta reálná klesla o 3,1 %. A inflace převyšuje nominální zvýšení mezd už od prvního kvartálu 2022.

Ministr při dotazech novinářů sdělil, že za samotné ministerstvo by v příštím roce mělo dojít k úspoře minimálně deseti miliard Kč za provoz a zaměstnance. Na provozu chce najít úspory 5 %. Pokud jde o zaměstnance, počítá se snižováním stavů o několik stovek míst, optimálně úbytkem přirozenou fluktuací a odchody do důchodu či na mateřské. „Stop stav“ je na ministerstvu již vyhlášen.

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.