Komentář

Bílý dům rozeslal ve středu 13. září memorandum vyzývající zpravodajské kanály, aby se více zaměřily na „republikány ve sněmovně“. 14stránkový dopis rozebírá body, které mohou novináři použít při obraně prezidenta Joea Bidena v novém impeachmentu zahájeném před pár dny republikány.

Výzva přichází den poté, co předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy oznámil, že navrhne sněmovně ústavní vyšetřování proti současnému prezidentovi Joeu Bidenovi kvůli jeho zapojení do obchodních praktik jeho syna Huntera Bidena.

Jak poznamenává náš reportér Joshua Phillip ve svém pořadu Crossroads, e-mail zaslaný řídícím pracovníkům největších médií zní jako výzva do zbraně pro státní tisk v nějaké totalitní zemi. V dokumentu se píše: „Je čas, aby média zintenzivnila přezkoumání republikánů ve Sněmovně reprezentantů kvůli zahájení impeachmentového vyšetřování založeného na lžích.“

„Od kdy Bílý dům prohlašuje, že je čas, aby údajně nezávislé zpravodajské stanice zaútočily na jeho politické nepřátele?“ okomentoval to Phillip.

Na podivnou výzvu Bílého domu upozornil reportér CNN Oliver Darcy. Nezávislý žurnalista Matthew Keys na svém profilu na X napsal: „Tohle není v pořádku. Bílý dům by neměl pobízet, ovlivňovat či zasahovat do editorských strategií amerických redakcí, včetně CNN a The New York Times.“

Dopis také vyzývá média, aby se při reportování vymanila z běžných zpravodajských přístupů, kdy se dává prostor oběma stranám příběhu. „Pokrývat impeachment jako ,process story‘ (republikáni říkají X, ale Bílý dům říká Y) je medvědí službou americké veřejnosti, která se spoléhá na nezávislý tisk, že bude pohánět ty u moci k odpovědnosti,“ napsal autor dopisu, mluvčí Bílého domu Ian Sams.

Způsob, jakým byla výzva odeslána, potají, a ne jednotlivým reportérům, nýbrž managementu mediálních domů, který není přímo zapojen do tvorby zpravodajství, přináší otázky ohledně novinářské etiky a nezávislosti žurnalistiky.

Phillip proto poznamenává, že dopis se jeví „jako nařízení z Bílého domu pro samotná média, a ne jako soubor argumentů pro jednotlivé žurnalisty, které mohou při pokrývání události zvážit“.

Joshua Phillip rovněž poukázal na fakt, že zavedené mediální společnosti o impeachmentu prezidenta Bidena informují minimálně a pouze okrajově, což je v ostrém kontrastu s množstvím zpráv, kterými bombardovaly čtenáře a diváky, když demokraté zahájili první impeachment proti republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi v září 2019.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil a doplnil Ondřej Horecký.