Juraj Skovajsa

14. 9. 2023

Analýza

V době, kdy vláda přichází s návrhem na zvýšení koncesionářských poplatků a zaznívají hlasy proti navýšení či dokonce za absolutní zrušení poplatků České televizi (ČT) kvůli její neobjektivitě, podívali jsme se na to, jak ČT ve svém online zpravodajství pokryla zprávy o impeachmentu dvou amerických prezidentů – Joea BidenaDonalda Trumpa.

Minulý týden oznámil ministr kultury Martin Baxa záměr mírně navýšit po mnoha letech koncesionářské poplatky pro Českou televizi a rozhlas. Celkem bychom tak platili za veřejnoprávní média 2 580 Kč ročně.

Vůči navyšování či placení vůbec se zvedla vlna nesouhlasných diskuzí a například již dříve spuštěná online petice za zrušení poplatků získala během týdne 9 000 podpisů. Při pohledu na komentáře pod peticí vadí signatářům především neobjektivita či zaujatost ČT.

Před nedávnem jsme analyzovali online zpravodajství ČT ve věci obvinění Donalda Trumpa a obvinění Huntera Bidena, z něhož bylo patrné, že ČT není objektivní a je více zaujatá vůči Trumpovi.

V současnosti, tím jak tento týden oznámil předseda americké Sněmovny reprezentantů impeachmentové vyšetřování prezidenta Joea Bidena, se naskýtá ideální příležitost pro další, „skutkově lepší“ srovnání s prvním impeachmentem Donalda Trumpa.

Paradoxně se impeachmenty obou prezidentů týkají Ukrajiny a částečně i stejné věci.

Pokud jde o Bidena, impeachmentové vyšetřování se soustředí na uplatňování, resp. zneužívání jeho vlivu na obchody rodinných příslušníků v době, kdy působil jako Obamův viceprezident. Dosavadní šetření sněmovních výborů mluví o 20 milionech dolarů, které měli Bidenovi získat přes nastrčené společnosti, včetně transakcí z Ukrajiny. A pokud jde o Ukrajinu, ve věci je také působení prezidentova syna Huntera Bidena v představenstvu energetického gigantu Burisma a podezření, že Joe Biden „tahal za nitky“ a nechal vyhodit generálního prokurátora Ukrajiny, který tuto společnost vyšetřoval.

První impeachment Donalda Trumpa se právě této události s prokurátorem a Burismou týkal. Něco více než rok před volbami 2020 Trump volal ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a požádal jej o znovuotevření zastaveného vyšetřování Burismy. Demokraté obviňovali Trumpa ze zneužití vlastního postavení k politickému zisku a nátlaku na nově zvoleného ukrajinského prezidenta ve stylu „něco za něco“. Zelenskyj však popřel, že by na něj diskuze s Trumpem takto působila.

Pojďme se tedy podívat, jak ČT dosud pokrývá impeachment Joea Bidena a jak pokrývala ten s Trumpem.

Pokud jde o Bidena, online zpravodajství ČT vydalo zatím pouze jeden článek: „McCarthy souhlasí se zahájením ústavní žaloby na Bidena, prezident má krok za politicky motivovaný“. Obsahuje 5 030 znaků a není do něj začleněno žádné vnořené video. Celé vyznění článku má skeptický odstín vůči pochybení Bidena a naznačuje, že McCarthy oznámil záměr impeachmentového vyšetřování kvůli nátlaku „pravicového křídla“ – zde je ale potřeba říct, že jde o spekulaci „s odstínem“, McCarthy již dlouho před volbami 2022 možnost případného impeachmentu připustil. Dále pak zpráva ČT cituje svého zpravodaje Vostála, že „republikáni nepředložili přímé důkazy“ – nezmiňuje však obstrukce vládních institucí republikánům při jejich snaze získat důkazy (a právě proto se spouští impeachmentové vyšetřování) a nezmiňuje ani řadu nepřímých důkazů či dokonce informace z notebooku Huntera Bidena. V článku se také zmiňuje obvinění Huntera Bidena z „pozdního zaplacení daní“, na což jsme upozornili již v minulé analýze, neboť jde o zavádějící tvrzení.

Pokud jde o Trumpa, zpráva o oznámení impeachmentu vůči Trumpovi, která je obdobná té o Bidenovi, obsahuje 6 864 znaků. Samotná textová část je vesměs objektivní s několika nepřesnostmi. Dále obsahuje čtyři vnořená videa – dvě zpravodajská o celkové délce 7 minut a další dvě názorová o celkové délce skoro 18 minut (jejich analýzu jsme neprováděli).

Online zpravodajství ČT vydalo v souvislosti s prvním impeachmentem Trumpa celkem minimálně 41 zpráv. Z toho dvě zprávy týkající se oznámení o zahájení procesu příprav na ústavní žalobu (u Bidena to byla zatím pouze ona jedna zmíněná zpráva); minimálně 39 zpráv z období od oznámení impeachmentu, přes hlasování o obvinění prezidenta Trumpa ve Sněmovně reprezentantů 18. prosince 2019 až po neúspěšné hlasování v Senátu a „dozvuky“ v roce 2020.

Zbývá tedy jen monitorovat a srovnávat. Dle dosavadního průběhu lze říci, že online zpravodajství ČT je mírně nakloněno Bidenovi a kvantitativně nevyvážené.

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.