Na konferenci zaměřené na „dezinformační a hybridní vlivy“ Ruské federace na území ČR (pdf) byl pozván také ředitel české tajné služby, brigádní generál Michal Koudelka, který zde mimo jiné prezentoval několik vybraných případů vlivových operací, které BIS řešila.
BIS ještě před válkou na Ukrajině zachytila činnost „ruského vlivového agenta“, který „pro účely akcentace ruské propagandy v ČR využíval vybrané české novináře“. Podle Koudelky tento „aktivista financoval reportáže, několik zahraničních výjezdů a po novinářích chtěl vytvářet materiály pro potřebu ruské strany“.
Dále BIS údajně zaznamenala „přímou snahu proruských entit“ o navázání a kultivaci kontaktu „s jedním z organizátorů protivládních demonstrací konaných na podzim roku 2022“.
Další oblastí, která přitáhla pozornost BIS bylo údajné „verbování osob do Wágnerovy armády“, které se v českém informačním prostoru objevovalo na podzim 2022. „Dle našich informací se jednalo přímo o dezinformaci z Ruské federace, která měla za cíl podkopat přesvědčení obyvatel ČR o jednotné podpoře Ukrajiny, nebo zahltit činnost bezpečnostních státních služeb ČR,“ řekl Koudelka.
Čtvrtým případem mělo být vlivové působení Ruské federace během prezidentských voleb. „Telegramový kanál ruského státního média Sputnik vypustil do informačního prostoru falešné video s kandidátem Petrem Pavlem, tvrdícím, že Česká republika by se měla zapojit do války na Ukrajině,“ uvedl šéf BIS.
„Ruská strana“ k tomu podle Koudelky využila „poměrně efektivní úpravu reálného videa“.
Stejný kanál později zveřejnil a šířil sestříhaný projev již zvoleného prezidenta Pavla. Sestřih byl vytvořen z projevu vytvořeného 22. června 2023 tak, že Pavel v něm tvrdil, že „Západ Ukrajinu manipuluje k tomu nejhoršímu, protože ji chce využít jako nástroj ve vlastním pojetí proti Rusku“.
„Prezident ovšem ve skutečnosti řekl něco úplně jiného,“ uvedl šéf BIS. „Pavel řekl, že ruský prezident Putin ruským občanům lhal, že Západ Ukrajinu manipuluje.“
Posledním případem „vlivových operací“ v ČR měla být podle BIS činnost dlouhodobého ruského agenta, který „zajistil za úplatu několika tisíc euro šíření ruské propagandy v ČR.“
Konkrétně šlo podle Koudelky o to, že „agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil, aby se ve veřejném informačním prostoru šířili narativy podporující zahraniční zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ k čemuž měl využít i veřejně známé osobnosti.
Jak s dezinformacemi bojovat
Jako příklad účinného boje s dezinformacemi uvedl generál Koudelka případ, kdy se v červnu 2023 objevila na sociálních sítích zpráva o tom, že „letadlo F-35 italského letectva bylo kdesi nad Baltem zachyceno ruským stíhačem Su-30, tedy letounem o třídu starší generace, který dokázal té F-35 vyrušit různé elektronické systémy a podobně“.
Tato informace měla podle generála Koudelky vyslat „jasný vzkaz“ zemím, které chtějí toto letadlo koupit. Tento vzkaz měl znít: „Vy země, které chcete to letadlo draze koupit, děláte velkou chybu! Ruské stroje i o třídu nižší je hravě předčí.“
Poté, co se začala tato zpráva šířit v České republice, zareagoval na ni rychle velitel českých vzdušných sil. „Ihned vystoupil a názorně, logicky vysvětlil, že se jedná o lež, a bylo po dezinformaci,“ uvedl šéf BIS, podle něhož je právě toto příklad „správné reakce“ na dezinformaci.