2. 10. 2023

Kolik z nás může říct, že se pravidelně myje studenou vodou? Studené sprchy a koupele mají v mnoha kulturách dlouhou historii, a to z dobrého důvodu. Vincenz Priessnitz ve 20. letech 20. století vyvinul a uvedl na trh léčebnou proceduru, nazvanou hydroterapie.

Priessnitz propagoval koncept používání studené vody k léčbě dlouhého seznamu nemocí a dosáhl téměř okamžitého úspěchu. S postupem 20. století však zájem o vodoléčbu postupně upadal, paralelně s tím, jak lékaři začali v léčbě nemocí častěji využívat farmaceutické přípravky a horké sprchy se staly běžnějšími a dostupnějšími. Využívání hydroterapie jako revitalizační léčebné metody však nikdy zcela neustalo. Zde je 10 z mnoha důvodů, proč je studená koupel dobrá pro vaše zdraví:

1. Posílení imunity

Studená sprcha se někdy uvádí jako preventivní prostředek proti nachlazení, chřipce a infekcím. Experiment v Praze zkoumal vliv ponoření do studené vody na mladé sportovce. Ti se třikrát týdně po dobu šesti týdnů ponořili do vody o teplotě 14 °C. Kromě mnoha změn u nich došlo ke zvýšení hladiny dvou typů bílých krvinek: monocytů a lymfocytů. Zatímco některé lymfocyty se podílejí na likvidaci bakterií, virů a toxinů, monocyty jsou nepřímo zodpovědné za pohlcení a spotřebování patogenů a cizorodých látek.

Vědci se domnívají, že zvýšená rychlost metabolismu, která je důsledkem snahy těla zahřát se, aktivuje imunitní systém a v reakci na to uvolňuje více bílých krvinek. Proto lze předpokládat, že lidé, kteří se pravidelně sprchují studenou vodou, mají menší pravděpodobnost, že onemocní nachlazením, lehkou chřipkou, a dokonce i některými formami rakoviny.

2. Zlepšení krevního oběhu

Dobrý krevní oběh je životně důležitý pro celkové zdraví kardiovaskulárního systému. Střídání teplé a studené vody při sprchování je snadný způsob, jak zlepšit krevní oběh. Při působení studené vody se naše tepny a žíly zužují nebo stahují. Tento proces se nazývá vazokonstrikce. Dočasné stažení pomáhá krvi proudit pod vyšším tlakem, protože je pro ni méně místa. Výsledkem je lepší krevní oběh.

Vasodilatace, opačný účinek, se realizuje, když jsme vystaveni teplu. Přirozenou tendencí těla vystaveného chladu je, že krev rychle cirkuluje do životně důležitých orgánů, s cílem udržet je v teple, a tím zvyšuje celkový krevní oběh. A proč by nás to mělo zajímat? Inu, předchází to problémům typu vysoký krevní tlak, kornatění tepen a vzniku křečových žil. Dobrý krevní oběh zlepšuje výkonnost našeho těla a napomáhá nám cítit se lépe.

3. Regulace teploty

Studené sprchy představují mírnou formu stresu, která vede k termogenezi (vnitřní tvorbě tělesného tepla), která následně aktivuje adaptivní regenerační systémy těla. Pokud vás trápí chronicky studené končetiny nebo máte pocit, že se abnormálně potíte, vyzkoušejte studenou sprchu.

Ilustrační foto. (macniak/envato)

4. Podporuje hubnutí / zrychluje metabolismus

Hnědý tuk se na rozdíl od bílého tuku významně podílí na spalování energie. Vystavení chladu přirozeně stimuluje produkci buněk tohoto typu tuku. Tyto buňky spalují glukózu ve snaze vyrobit co nejvíce tepelné energie. Vyšší množství hnědého tuku vede ke spálení většího množství energie za sekundu, a proto dochází k většímu úbytku hmotnosti.

V důsledku zvýšené hladiny hnědého tuku, zvýšeného krevního tlaku a tělesné teploty probíhají chemické reakce v těle rychleji. O zrychlený metabolismus usiluje mnoho lidí, protože to má za následek, že jakýkoli proces v těle bude efektivnější; dojde tudíž k rychlejšímu spalování, a naopak k většímu růstu a obnově svalů.

5. Zmírnění deprese

Deprese představuje další faktor, kde studená sprcha může být užitečná jako součást léčby nebo prevence. Výzkum na katedře radiační onkologie na Virginia Commonwealth University ukazuje, že studená voda má stimulační vliv na „modré místo“ mozku, které je hlavním zdrojem noradrenalinu pro naše tělo. Noradrenalin je chemická látka, která by mohla být využívána ke zmírnění deprese.

6. Zlepšuje funkčnost lymfatické soustavy

Lymfatická soustava je systém speciálních lymfatických cév oddělených od krevních cév, který je zodpovědný za odvádění odpadních látek z buněk a také za boj s patogeny (nemocemi). Na rozdíl od krevních cév netvoří lymfatickou soustavu krev, ale lymfa – míza, která odvádí odpadní látky a bílé krvinky, které se starají o infekce. Od krevních cév se liší také tím, že srdce nepřečerpává lymfu po těle, jak je tomu u krve.

Lymfa staví na kontrakci svalů. Tato kontrakce stlačuje lymfu (mízu) až k hrudnímu mízovodu, aby se míza nakonec mohla u srdce smíchat s krví. Pak už se o ni postarají orgány těla. Studené sprchy způsobují kontrakci celého těla, což je pro lymfatickou soustavu skvělé, protože jí to pomáhá vytlačovat nežádoucí tekutiny z těla. Pokud je lymfatický systém narušen a není účinný, pak se míza shromažďuje na vzdálených místech (obvykle chodidla). To má za následek tzv. lymfedém, což je typ otoku.

7. Prohlubuje dýchání

Účinek studené sprchy se projeví tím, že se začnete velmi zhluboka nadechovat. Snažíte se tak bojovat se stresem způsobeným šokem, zúžením cév a celkovou potřebou kyslíku k dýchání a udržení tepla. Tento proces otevírá plíce podobně jako namáhavé fyzické cvičení a vede k vyššímu průměrnému příjmu kyslíku, což je prospěšné pro řadu věcí, jako například fakt, že se během dne necítíte unavení a lépe se vám daří při sportu nebo jiných cvičeních. Je také vědecky prokázáno, že hydroterapie zlepšuje chronickou plicní obstrukční nemoc (CHOPN nebo COPD).

8. Udržuje zdravou pokožku a vlasy

Je známo, že horká voda vysušuje pokožku a vlasy. Na druhou stranu studená voda může zajistit, že vlasy budou lesklejší a pokožka bude vypadat zdravěji, protože stahuje kutikuly a póry a zabraňuje jejich ucpání, čímž snižuje výskyt nedokonalostí, jako je akné. Studená voda také přispívá k detoxikaci, což vede k vytlačování toxinů a odpadních látek z pokožky.

Detoxikace má dobrý vliv na pleť, která pak vypadá čistší a mladší. Studená voda navíc uzavírá vlasovou pokožku, což posiluje vlasy a zabraňuje snadnému usazování nečistot v pokožce hlavy. Silnější vlasy samozřejmě zabraňují jejich snadnému vypadávání a pomáhají zpomalit celkové vypadávání vlasů.

9. Zvyšuje energii a přináší pohodu

Zakončit sprchování studenou vodou má řadu psychických výhod. Samurajští bojovníci si každé ráno polévali hlavu kbelíky studené říční vody v rámci šintoistické praxe zvané misogi. Jednalo se o očistný rituál na duchovní úrovni. Věřili, že to očistí jejich ducha a pomůže jim to začít nový den.

Studená sprcha po ránu může člověka rozhodně povzbudit a dodat mu energii. Srdce se rozbuší a příval krve v těle pomáhá setřást letargii z předchozího spánku. Ačkoli neexistuje mnoho studií, které by to potvrzovaly, mnoho lidí přísahá, že studená sprcha rozhodně snižuje stres.

10. Zvyšuje produkci hormonů

Sprchování studenou vodou může zvýšit produkci a aktivitu hormonů tím, že povzbudí tělesné žlázy. Studené sprchy mohou být například velmi prospěšné pro reprodukční systém při snaze o početí dítěte. Mužská varlata nemají být příliš horká, i proto visí mimo mužské tělo. Počet spermií se snižuje, když se teplota mužských varlat zvyšuje. Pokusy provedené v 50. letech 20. století ve skutečnosti ukázaly, že horké koupele jsou účinným antikoncepčním prostředkem. Muži, kteří si každý druhý den po dobu 3 týdnů dopřáli 30 minut horké koupele, byli následujících šest měsíců neplodní.

Nedávno Kalifornská univerzita v San Francisku provedla studii s muži, kteří byli vystaveni 30 minutám „mokrého tepla“ (horké koupele, sauny apod.) týdně. Když muži tuto aktivitu vynechali, počet jejich spermií se zvýšil o 491 % a zlepšila se i jejich pohyblivost. Přechod z horké sprchy na studenou sice nemusí mít tak drastický účinek, ale pokud se snažíte o reprodukci, určitě to neuškodí. Navíc se uvádí, že terapie studenou vodou pomáhá regulovat endokrinní systém (včetně nadledvinek a štítné žlázy).

Jak začít se studenou sprchou

Doporučuje se postupně přecházet z vody horké na studenou. U mnohých by drastická změna teploty přinesla tělu příliš velký stres. Snažte se překročit svou komfortní zónu a zároveň naslouchejte svému tělu, abyste odhadli, co zvládne. Skvělým způsobem, jak zavést studenou sprchu do denního režimu, je přepnout vodu na studenou na posledních 30 sekund až minutu sprchování.

Vyzkoušejte to a uvidíte, co vám to přinese. Kdo ví, možná se tajemství pramene mládí skrývá právě ve studené sprše.

Zdroje:

1. Immune system of cold-exposed and cold-adapted humans – pubmed 8925815

2. Adapted cold shower as a potential treatment for depression – pubmed 17993252

3. Essentials of Anatomy & Physiology, Elaine Marieb

4. http://2.bp.blogspot.com/cold+shower.jpg

Převzato z webu GreenMedInfo.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil Petr Matějček.

Související témata