ČTK

2. 10. 2023

Česká republika bude čestným hostem na Frankfurtském knižním veletrhu v roce 2026. Novinářům to dnes v Praze řekl jeho generální ředitel Juergen Boos. Česko se plánuje představit jako země na pobřeží literárního oceánu. Záměr, aby ČR byla hlavní hostující zemí na veletrhu, nedávno schválila česká vláda. Na přípravu a samotné hostování je potřeba podle schváleného záměru vyčlenit asi 198 milionů korun pro roky 2023 až 2027.

Odkazem na oceán Česko navazuje na hostování na neméně slavném knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019. Česko na něm tehdy vystoupilo s tématem literárního moře a námořním pozdravem Ahoj! Ten využilo v Lipsku i letos.

“Můj první ponor do světa české literatury se odehrál prostřednictvím díla Milana Kundery, který bohužel před nedávnem zemřel,” řekl dnes Boos. Kunderovo životní dílo je poznamenáno traumatem ideologie a studenou válkou v minulém století a také obtížemi spojenými s láskou, doplnil.

Statut čestného hosta ve Frankfurtu podle něj znamená, že se vždycky zaměří na vyprávění příběhu. “Vyprávět příběhy můžeme různě – ve filmu, divadle, hudbou či literaturou. Na to všechno se ve Frankfurtu těšíme. Má to i silný ekonomický faktor: budeme moci prezentovat autory, kteří se díky prodeji svých práv mohou dostat do Evropy a celého světa,” uvedl ředitel.

Peníze na přípravu a realizaci hostování se budou hradit ze schválených rozpočtů ministerstva kultury na příslušné roky, tedy bez zvýšených požadavků na státní rozpočet.

Role hlavního hosta je výrazným nástrojem veřejné, zejména kulturní diplomacie. Hostování vytváří možnosti pro zvýšení podílu české literatury v překladech na mezinárodních trzích a současně podporuje český knižní průmysl od autorů, překladatelů, výtvarníků, nakladatelů přes autorské organizace po licenční agentury.

Přečtěte si také

COP28 – změny v zemědělství a potravinářství kvůli „klimatickým změnám“. Gates podporuje roušky pro krávy, umělé maso a hmyz
COP28 – změny v zemědělství a potravinářství kvůli „klimatickým změnám“. Gates podporuje roušky pro krávy, umělé maso a hmyz

Na summitu COP28 podepsalo přes 130 zemí v rámci klimatické agendy deklaraci o transformaci v zemědělství a v potravinovém systému. Převratné novinky podporuje Bill Gates, WEF doporučuje hmyz.

Kdy máme skutečně dost?
Kdy máme skutečně dost?

Místo toho, abyste se stále hnali za něčím lepším, naučte se být šťastní a vděční za to, co máte.

Itálie opouští čínský projekt Nové Hedvábné stezky
Itálie opouští čínský projekt Nové Hedvábné stezky

Itálie se stahuje z čínské iniciativy známé také jako Pásmo a stezka (BRI), čímž ambicióznímu projektu komunistického režimu zasadila velkou ránu.

Prosím už ne revoluce, ale kultivace
Prosím už ne revoluce, ale kultivace

Při přemýšlení nad tím, jak se chovat, aby nevznikalo velké množství problémů, často přemýšlím nad otázkou souvislosti mezi úpadkem prosperity a úpadkem morálních hodnot společnosti...

Hunter Biden byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem z devíti daňových deliktů
Hunter Biden byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem z devíti daňových deliktů

Zvláštní vyšetřovatel oznámil obvinění vůči Hunteru Bidenovi ze tří daňových trestných činů a šesti přečinů v hodnotě 1,4 milionu dolarů z let 2016 až 2019, když místo plnění daňových povinností utrácel miliony za okázalý životní styl a drogy.