ČTK

4. 10. 2023

Ministerstvo kultury při škrtech v dotacích ve svém rozpočtu na příští rok o 200 milionů korun zkrátí podporu filmových pobídek, vyplývá z návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2024. Letos na pobídky stát dává 1,4 miliardy korun, přesto je příjem žádostí od ledna zastavený, protože peníze jsou vyčerpané. Filmaři a lidé z audiovizuálního průmyslu dlouhodobě upozorňují na to, že pokud se nebude výdaj státu na pobídky zvyšovat, nebude Česko, mezi zahraničními štáby pro kvalitní služby oblíbené, schopné konkurence.

Filmové pobídky, jejichž organizací je pověřen Státní fond kinematografie, se v posledních letech přes neustálou kritiku filmařů navyšují jen nesystematicky a na základě rozhodnutí vlády v daném roce. Ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková ČTK řekla, že se snížením sumy pro příští rok o 200 milionů je Česko zase blíže ztrátě své konkurenceschopnosti v této oblasti a tomu, že Česko přijde o další peníze z těch, které filmaři v Česku nechávají.

“Zahraniční produkce v Česku utrácí ročně zhruba 14 miliard korun. Pobídka je 20 procent, podle propočtů Asociace producentů v audiovizi je tedy třeba počítat každý rok s pobídkami ve výši 1,6 miliardy korun. Letos dal stát na pobídky 1,4 miliardy korun, jakékoliv další snížení ohrožuje celý systém,” sdělil ČTK předseda asociace Vratislav Šlajer.

“Věříme, že se peníze na udržení slíbené částky najdou, letos nebo příští rok. Důležitá je i aktuální mini novela pobídkového systému, která je teď na vládě a měla by být ještě letos schválena Parlamentem. Díky ní pak bude možné pobídkový systém otevřít. Je škoda, že stát do pobídek vkládá peníze, ale je zavřeno. Projekty utíkají, situace je stále vážná,” doplnil.

“Objem financí pro filmové pobídky je v návrhu rozpočtu pro příští rok o 200 milionů korun nižší než pro rok letošní. Nicméně filmové pobídky se momentálně nemohou čerpat vzhledem k okolnostem souvisejícím s problémy se stávkou scenáristů v Hollywoodu,” sdělila ČTK mluvčí MK Jana Malíková. Ministerstvo kultury připravuje novelu zákona, která systém odblokuje, a zároveň vyjednává mimořádnou podporu sektoru audiovize z Národního plánu obnovy, doplnila.

Skupina poslanců v čele s ministrem kultury Martinem Baxou (ODS) nedávno navrhla změnu v novele zákona o podpoře kinematografie, díky níž by se mohl upravit proces rozhodování o filmových pobídkách. V případě nedostatku peněz by mohl Státní fond kinematografie řízení o žádosti přerušit do doby, než je získá. Nemusel by příjem nových žádostí o pobídku zcela zastavovat, jako je tomu nyní.

Předloha má podle předkladatelů vyřešit situaci, kdy fond nemůže v případě nedostatku peněz v řízení pokračovat a zároveň nemůže pro porušení rozpočtových pravidel vydat osvědčení o evidenci pobídkového projektu. Ze zákona může pouze zastavit příjem žádostí, jako se tomu stalo i letos, což je nežádoucí pro uchazeče o filmovou pobídku a pro filmový průmysl obecně.

Pobídkový systém by měl být podle důvodové zprávy připraven na ukončení stávky scenáristů v Hollywoodu, kterou podpořili i herci. Odborový svaz scenáristů už na konci září oznámil konec stávky, členové jeho představenstva schválili dohodu dosaženou s hollywoodskými studii. Herci podle agentur nadále stávkují.

Související témata