ČTK

4. 10. 2023

Mladoboleslavská nemocnice nasadila do boje s přemnoženými holuby sokolníka s kání Harrisovou, která ptáky v areálu loví. Holubi mohou být pro pacienty jako zdroj infekce zdravotním rizikem, způsobují také škody na nemocničních budovách. Instalace sítí proti holubům letos nemocnici vyšla na 820.000 korun bez daně, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

“Městské populace holubů jsou pro lidi významným zdrojem různých alergenů a mohou se podílet na přenosu některých onemocnění, která jsou přenosná ze zvířat na člověka. V tělech holubů byl například detekován původce salmonelózy, ornitózy, toxoplasmósy nebo kampylobakteriózy,” uvedla hygienička nemocnice Ludmila Chalašová. Zejména alergiky a lidi s oslabenou imunitou může ohrozit také roztoč klíšťák holubí, který se může vyskytovat například na parapetech oken a okrajích střech. Nebezpečí představují i uhynulí ptáci v areálu. “Ve zdravotnických zařízeních jsou významnými riziky kontaminace vzduchotechniky a souvisejících technologií ze střech objektů, kde se holubi shromažďují,” doplnila Chalašová.

S odlovem holubů v těchto dnech pomáhá v areálu nemocnice také sokolník Daniel Dobrkovský s kání Harrisovou. “Je to druh ptáka, který se používá v současném sokolnictví velice často. Je to kvůli jejich klidné a vyrovnané povaze,” uvedl Dobrkovský. Pro odlov využívá vytrénovanou sedmiletou samici. “Za příznivých podmínek může pracovat zhruba hodinu, počet ulovených ptáků hodně souvisí s počasím,” uvedla Kopalová.

Vedle odlovu kání a instalací speciálních sítí nemocnice odchytává holuby do klecí nebo umisťuje bodce na okna.