Nathalie Dieul

5. 10. 2023

Ekonomická a technologická bitva mezi Čínou a Spojenými státy má velké dopady i v Evropě, mimo jiné v oblasti solární energie. Zatímco Washington přijal zákon o snižování inflace (IRA) s cílem podpořit místní výrobce fotovolatiky na úkor těch čínských, Evropa podobné opatření nemá. Stala se tak cílem čínských vývozců, kteří dumpingovými cenami drtí už tak skomírající evropskou produkci.

Čína svou nadvýrobou zaplavila evropský trh se solárními panely, což vedlo k poklesu cen o 25 procent.

Kritéria IRA vyžadují, aby byly součásti solárních panelů vyráběny ve Spojených státech, a vláda také dotuje solární články a solární moduly vyráběné v tuzemsku. Kromě toho se zákon zaměřuje také na embargo nucené práce, „zejména těžbu křemíku“, upřesňuje Courrier International.

„Z amerického pohledu se očekávaný efekt dostavil rychle: mnoha čínským výrobcům byl zakázán vstup na americký trh,“ uvádí La Tribune de Genève.

Čínský solární průmysl a nucená práce

Pokud jde o nucenou práci, „mnoho společností v solárním průmyslu nadále přímo či nepřímo získává materiály ze Sin-ťiangu, ačkoliv je tento region známý porušováním lidských práv, jako je nucená práce“, píše náš kolega z britské edice Epoch Times s odkazem na zprávu anglické Sheffield Hallam University. (SHU) zveřejněné na samém začátku roku 2023.

„Z deseti výrobců solárních panelů hodnocených ve zprávě většina představovala ‚vysoké‘ nebo ‚velmi vysoké‘ riziko vystavení vstupům ze Sin-ťiangu,“ píše se v článku.

Přesto zůstává Evropa na čínských dovozech závislá. „Vzhledem k tomu, že solární panely jsou vyráběny z krystalického křemíku, který se produkuje z 97 procent pouze v Číně, jsme my jako Evropané zcela závislí na čínském exportu, který může být v určité situaci problematický,“ uvedl pro Český rozhlas Martin Šilhavík, odborník z Fyzikálního ústavu Akademie věd, který je součástí týmu vyvíjejícího nové typy solárních panelů s vyšší účinností.


Dumping a volání po záchraně

Reakce Číny na dovozní opatření USA na sebe nenechala dlouho čekat. Nadvýrobu fotovoltaických panelů vyřešila tím, že začala ještě masivněji zaplavovat svými výrobky Evropu. Ceny jsou hluboko pod výrobními náklady a přesycení trhu způsobilo, že se od začátku roku 2023 snížila cena fotovoltaiky v průměru o více než 25 procent.

„V Nizozemsku se v současné době skladuje tolik čínských modulů, že poptávka v Evropě je prakticky pokryta na dva roky,“ napsal deník La Tribune de Genève.

Tyto levné čínské dovozy vyvolaly mezi evropskými výrobci paniku. Profesní sdružení SolarPower Europe, které sdružuje 300 organizací v solárním průmyslu, bije před touto nekalou soutěží na poplach.

Sdružení vydalo 2. října prohlášení, kde zoufale upozorňuje na prudký propad cen v důsledku přehlcení trhu fotovoltaickými panely z Číny. Zástupci solárního průmyslu vyzývají evropské úřady, aby místo zavádění obchodních bariér urgentně zavedly systém finančních podpor pro evropské výrobce.

Doporučujeme:

„Vyzýváme vedoucí představitele EU, aby předložili a provedli průmyslovou strategii pro solární energii, která bude stejně jasná a ambiciózní jako americká IRA. Vyvážená a účinná opatření čekají na zavedení,“ uvedl předseda SolarPower Europe, Aristotelis Chantavas v prohlášení.

Důsledky jsou pro evropské konkurenty fatální, hrozí, že skončí v bankrotu. Prvními oběťmi jsou dva norští hráči, Norwegian Crystals a NorSun. Jeden vyhlásil bankrot a u druhého dočasně zastavili výrobu.

Jediný český výrobce fotovoltaických panelů, firma Fill Factory, která se věnuje zakázkové výrobě, říká, že čínský dumping se jí až tak netýká, protože vyrábí nestandardní modely, které nelze jinde sehnat, nicméně přiznává, že zákazníci při poptávání porovnávají ceny s cenou čínských panelů ve velkoobchodech.

Co se týče solárních článků, Radim Bařinka z Fill Factory pro Epoch Times uvedl, že nějaké dodavatele z Evropy ještě má, „ale už jich moc není“. Říká, že před pěti lety byla situace o něco lepší, ale od té doby se celý dodavatelský řetězec přestěhoval do Číny, kde se vyrábí veškerý materiál na solární panely. „Pokud tohle všechno nemáte v Evropě, tak je to problém,“ podotýká Bařinka a dodává, že evropské výrobce solárních článků „lze spočítat na prstech jedné ruky“.

Podle něj není možno čínských výrobcům konkurovat cenou. „Já za tuhle cenu nenakoupím ani materiál,“ zmiňuje Bařinka a doplňuje, že „někdy je materiál [z Číny] výrazně levnější než samotná přeprava“.

Noviny Les Échos připomínají, že mezi lety 2007 a 2017, což zahrnuje značnou část let, kdy Brusel uvalil restrikce na Peking, „klesl globální podíl fotovoltaických modulů vyrobených v Evropě z 30 % na 3 %“. Jak uvádí Český rozhlas, dnes je to pouhé jedno procento.

Možné řešení by mohlo spočívat ve vývoji nejnovějších technologií, jak je tomu v evropském projektu Pilatus, jehož se účastní i čeští vědci. Cílem je vyvinout a vyrábět v Evropě fotovoltaické panely s co nejvyšší výkonností a nejmenším dopadem na životní prostředí a také navýšit podíl evropské produkce.

Zda Evropská komise vyslyší nářek evropských solárních firem, a v jaké podobě to bude, se teprve uvidí. Otázka je, zda není příliš pozdě…

Z původního článku francouzské redakce Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.

Související témata