Redakce Epoch Times

8. 10. 2023

Bezprecedentní kombinovaný útok teroristické organizace Hamás proti Izraeli, který zahrnoval odpalování raket a infiltraci teroristů do izraelských osad, svědčí o pečlivém vojenském plánování, díky němuž se podařilo zaskočit izraelskou rozvědku.

Izraelská reakce na tyto události bude muset být takového rozsahu, aby co nejvíce odstrašila okolní země Blízkého východu. Jedním z těchto kroků bude návrat k politice cíleného zabíjení, a to nikoliv v řadách prostých členů, ale v nejvyšším vedení Hamásu, s důrazem na vojenské křídlo. Kdo jsou vedoucí představitelé na mušce? Zde je přehled jmen, která jsou na seznamu:

Muhammad Deif

Muhammad Deif (neznámý autor, CC BY-SA 4.0)

Na prvním místě seznamu je Mohammed Diab Ibrahim Masri, známější jako Muhammad Deif, vrchní velitel vojenského křídla Hamásu. Byl to on, kdo vydal hlasovou zprávu oznamující zahájení operace “Al Aksa Flood”. Deif se na veřejnosti neobjevuje a v minulosti se stal terčem pěti neúspěšných pokusů o atentát, včetně posledního v roce 2014. Osmapadesátiletý Deif je členem palestinské uprchlické rodiny, která se usadila v uprchlickém táboře Chán Júnis. Během studia na Islámské univerzitě v Gaze se začal bouřit, přijal ideologii Muslimského bratrstva a přidal se k Hamásu. V roce 1989 ho Izrael na přibližně rok a půl zatkl. Po propuštění začal na počátku 90. let zakládat vojenské křídlo Hamásu na Západním břehu Jordánu. V květnu 2000 byl zatčen palestinskou samosprávou, ale na začátku druhé intifády se mu podařilo uprchnout.

Deif je považován za mozek vojenské odnože. Ukrývá se v Gaze a údajně z obavy o svou bezpečnost nepoužívá mobilní telefon ani jiné technické prostředky. Při pokusu o atentát v roce 2014 byla zabita jeho manželka a malý syn. Dief byl při atentátu zraněn a od té doby je na invalidním vozíku.

Sálih al-Arúrí (Saleh al-Arouri)

Saleh al-Arúrí (Tasnim News Agency, CC BY 4.0)

Sálih al-Arúrí je oficiálně místopředsedou politbyra Hamásu, ale v praxi se v posledních letech projevuje jako nejvýznamnější terorista na Západním břehu Jordánu. Do Hamásu vstoupil v roce 1987 a je považován za jednoho ze zakladatelů vojenského křídla Hamásu. Od roku 2010 je členem politbyra Hamásu. V letech 1992 až 2010 strávil 18 let v izraelském vězení. Sedmapadesátiletý al-Arúrí se narodil ve vesnici Árura nedaleko Ramalláhu a vystudoval islámské právo šaría (islámské náboženské právo) na Hebronské univerzitě.

Po propuštění z vězení odešel do Turecka, kde zůstal několik let, ale později se přestěhoval do dalších zemí, například do Kataru a Malajsie. Podle dostupných informací se nedávno usadil v Dahíji v Bejrútu, baště Hizballáhu v libanonském hlavním městě.

Marván Issa (Marwan Issa)

Marván Issa (Screenshot webu / ynetnews)

Marván Abdul al-Karím Issa, velitel brigád Izz ad-Din al-Kassam a zástupce Muhammada Deifa. V letech 1987 až 1993 byl zadržován Izraelem za své členství v Hamásu. Později byl zatčen palestinskou samosprávou, ale po vypuknutí druhé intifády v roce 2000 byl propuštěn. Issa hovoří plynně hebrejsky a v roce 2004 byl zraněn při střetech s Izraelem v pásmu Gazy. Na veřejnosti se neobjevuje a jediná jeho fotografie z posledních let byla pořízena poté, co byl v roce 2021 zvolen do politbyra Hamásu v Gaze.

Issa je považován za hlavního strůjce tunelového systému Hamásu. Založil komando Hamásu a má na starosti spojení mezi Íránem a vojenským křídlem Hamásu v Gaze.

Jahjá Sinvár (Yahya Sinwar)

Jahjá Sinvár je vůdce Hamásu v Pásmu Gazy, který se narodil v uprchlickém táboře Chán Júnis. Členem Hamásu je od roku 1987. V roce 1988 byl zatčen a odsouzen na doživotí poté, co byl obviněn ze založení bezpečnostních sil Hamásu. V izraelském vězení zůstal až do roku 2011, kdy byl propuštěn v rámci dohody související s únosem izraelského vojáka Gilada Šalita.

Po svém propuštění v roce 2012 byl Sinvár zvolen do policejních sil Hamásu, aby dohlížel na jeho vojenské křídlo. V roce 2015 ho Hamás jmenoval ministrem pro dohled nad vězni a pověřil ho vedením jednání s Izraelem o propuštění vězňů, která však nepřinesla žádný výsledek. V roce 2017 nahradil Ismaila Haníju ve funkci vůdce Hamásu v pásmu Gazy. Sinvár je považován za přijatelného pro nejvyšší vojenské vedení Hamásu a má za úkol stmelit vojenské a politické křídlo.

Dalším vysokým vojenským představitelem Hamásu, i když na polní úrovni, je Ahmed Ghándúr, který velí Severní brigádě Hamásu v pásmu Gazy. Jeho jednotky v roce 2006 zajaly Gilada Šalita.

Související témata