ČTK

8. 10. 2023

V Liberci bude celý příští týden veletrh práce a vzdělávání EDUCA WEEK, který patří k největším akcím svého druhu v Česku. Z původních tří dnů se předloni Educa rozrostla na celý týden, nabízí program pro mladší děti, exkurze do firem pro starší školáky i velkou prezentaci firem a škol, která bude v liberecké Home Credit Areně od čtvrtka 12. do soboty 14. října. Účast na loňském 16. ročníku přesáhla 31 000 lidí, řekl ČTK Lukáš Přinda, jednatel společnosti SFM Liberec, která je hlavním organizátorem.

„Na veletrhu dnes nenabízíme jen atraktivní pracovní pozice, ale propojujeme školy s firmami, poskytujeme poradenství a ukazujeme široké možnosti uplatnění různého typu vzdělání. Letos znovu lámeme rekordy co do počtu přihlášených firem a škol,“ doplnil Přinda. Vlajkovou lodí je podle něj třídenní veletrh EDUCA EXPO, který cílí na nábor nových pracovníků do firem a na čerstvé absolventy základních a středních škol. Přihlášeno je 60 škol a vzdělávacích institucí a více než 50 firem, které nabízejí přes tisíc pracovních míst.

Své služby představí také úřad práce, který zajistil kariérní poradce. „Zkušení kariéroví a speciální poradci Kontaktního pracoviště Liberec a také naši kolegové z pracovišť Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Semily budou po celé tři dny veletrhu k dispozici všem návštěvníkům. Budeme poskytovat informace a doporučení ke studijnímu zaměření nebo volbě povolání pro žáky, rodiče i pedagogy. Nezapomínáme také na dospělé návštěvníky veletrhu, kteří uvažují o změně profese či zaměstnání,“ doplnila krajská ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

Celý program zahájí v pondělí odborná konference pro pedagogy a metodiky z oboru informačních a komunikačních technologií „Cíl je cesta aneb Digitální svět zítřka“. Připravena je také řada přednášek a seminářů pro veřejnost. „Mistr etikety Ladislav Špaček, který sklidil velký úspěch už vloni, přijede v úterý vyprávět, jak má vypadat úspěšná komunikace s klientem. A ve středu zveme na motivační přednášku Jana Mühlfeita Odemykání dětského potenciálu, která zdaleka není jen pro rodiče,“ uvedl Přinda.

Součástí programu je i EDUCA KIDS pro předškolní děti a jejich rodiče, program má vzbudit hravou formou zájem o vzdělání u dětí a nabídnout inspiraci jejich rodičům. Partnerské instituce, jako je krajská vědecká knihovna, zábavní vědecké centrum iQLandia, botanická i zoologická zahrada, Dino park nebo kulturní centrum ve Vratislavicích, připravily zajímavý program i zvýhodněné vstupné. Do programu se zapojily s vlastními akcemi také instituce v České Lípě nebo Hrádku nad Nisou.