ČTK

11. 10. 2023

V cestovatelském systému Drozd eviduje ministerstvo zahraničí aktuálně 181 Čechů v Izraeli, minimálně desítky se snaží nějakým způsobem dostat do Česka. Na dnešním briefingu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Pracovní skupina na ministerstvu jedná o tom, zda Česko vyšle do země kvůli útoku palestinského hnutí Hamás další repatriační let, rozhodnutí nechtěl šéf diplomacie předjímat.

Na vojenském letišti v pražských Kbelích dnes v 01:30 po zhruba čtyřech hodinách ve vzduchu přistálo letadlo s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a 34 evakuovanými českými občany z Izraele. Šéf české diplomacie v úterý přicestoval do země jako první zahraniční státník po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů.

Podle Lipavského do Česka přiletěli zejména lidé, kteří se proaktivně obrátili na velvyslanectví v Tel Avivu. “Také tam bylo několik případů třeba rodiny s dětmi. Let jsme dokázali naplnit do posledního místa,” poznamenal.

Na některé z evakuovaných čekali na letišti rodinní příslušníci, jiní si hned po příletu sháněli taxi. Jeden z cestujících Adam Derner novinářům řekl, že na let z Izraele do Prahy čekal poměrně dlouho. Během čtyř dnů mu tři lety byly stornovány, do repatriačního letu se dostal podle svých slov spíše náhodou.

Z Izraele se po útoku chtěl vrátit okamžitě, zkoušel i jiné lety než do Česka, například do Atén, Paříže či Vídně. “Samozřejmě, to byl strach… Najednou zní sirény, když sirény skončí, začnou padat bomby, člověk slyší exploze a musí doufat, že se nic netrefí. Obranný systém Iron Dome funguje dobře, člověk v to má relativní důvěru, ale pár raket dopadlo i do Tel Avivu, do centra Izraele. Ta bezmoc je nepříjemná,” doplnil.

Vládním speciálem se do Česka vrátil i Jan Štern, ředitel Českého centra v Tel Avivu. “Velmi záhy (po sobotním útoku) bylo jasné, že pro práci centra, kulturní akce a agendu, kterou tam naplňujeme, nějakou dobu nebude úplně prostor, takže jsme se dohodli, že bude lepší, když se vrátím zpátky,” poznamenal.

Velvyslanectví v Tel Avivu je v kontaktu i s dalšími českými občany v Izraeli, zjišťuje zájem o případné další repatriace. Ústředí úřadu je také v kontaktu s členskými státy EU pro případné evakuační lety dalších zemí.

V případě, že další Češi mají zájem o repatriační let, doporučuje šéf diplomacie obrátit se na ambasádu či ministerstvo, případně jiné standardní konzulární kanály. Doporučil také registraci v systému Drozd. “Průběžně sestavujeme seznamy, vytváříme si obrázek o tom, jak situace vypadá,” uvedl. Vycházet bude z doporučení pracovní skupiny, následně se případně obrátí na další členy vlády.

Lipavský také uvedl, že nyní nevidí reálnou možnost, jak by český stát mohl dosáhnout návratu dětí, které podle iniciativy Pod svícnem unesl bývalý manžel týrané ženy zprvu do Dubaje, nyní se ale nacházejí v Pásmu Gazy. “Bohužel realita je taková, že pokud nedojde k nějaké shodě, tak nemáme právní nástroj vůči Gaze, která je ovládaná teroristickým hnutím, jak se čehokoli domoci,” řekl. Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva v pondělí ČTK řekla, že resort případ řeší prostřednictvím čtyř zastupitelských úřadů – v Abú Zabí, Káhiře, Tel Avivu a Ramalláhu.

V Izraeli se Lipavský v úterý setkal se svým protějškem Elim Kohenem a prezidentem Jicchakem Herzogem i s vnučkou ženy, kterou palestinské hnutí Hamás uneslo do Pásma Gazy. Při jednání s Kohenem zopakoval nabídku české pomoci, nyní se čeká na případnou oficiální žádost izraelské strany. Lipavský předpokládá, že půjde spíše o záležitosti v kompetenci ministerstva obrany.

Počet obětí víkendového útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael stoupl na 1200, uvedla v noci na dnešek izraelská veřejnoprávní televize Kan. Podle dřívějších palestinských vyjádření izraelské protiúdery od soboty zabily přes 900 lidí.

“Barbarský útok teroristů z Hamásu mě osobně naprosto šokoval, myslím, že šokoval úplně každého,” řekl Lipavský. Svému izraelskému protějšku Kohenovi sdělil, že Česko plně podporuje právo Izraele na sebeobranu. Neznamená to podle Lipavského, že by Česko neuznávalo legitimní aspirace palestinského lidu, hnutí Hamás je ale podle něj nereprezentuje.

Související články