ČTK

7. 10. 2023

Plánované společné jednání české a izraelské vlády se v pondělí v Praze kvůli nynější situaci v Izraeli neuskuteční, sdělil dnes ČTK mluvčí českého kabinetu Václav Smolka. Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy ráno zahájili rozsáhlý útok na Izrael, k němuž se přihlásilo radikální hnutí Hamás. Izraelská armáda oznámila, že je ve válce.

“Mezivládní jednání mezi českou a izraelskou vládou, které se mělo odehrát v pondělí 9. října v Praze, se kvůli teroristickým útokům proti Izraeli a následnému vyhlášení válečného stavu v zemi neuskuteční,” oznámil dnes dopoledne Smolka.

Vůdce ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamás Muhammad Díf dnes oznámil, že skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Vyzval všechny Palestince, jakož i ozbrojence v sousedním Libanonu, aby se do bojů zapojili, Palestinci vypálili nejméně desítky raket, což si zatím vyžádalo jeden život a 15 zraněných. Do Izraele vyslali komanda, která se střetávají s policisty a vojáky. Izraelská armáda oznámila, že je ve válečném stavu a bude se bránit.

Kabinety obou zemí měly podle dřívějšího vyjádření úřadu vlády jednat o aktuálních tématech. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu již delší dobu čelí ve své zemi kritice kontroverzní justiční reformy a tomu, že v jeho vládě zasedají i zástupci ultranacionalistických stran.