Mimi Nguyen Ly

7. 10. 2023

Izraelská armáda vyhlásila „válečnou pohotovost“ poté, co palestinští ozbrojenci pronikli na izraelské hranice, zaútočili na domy a civilisty a Hamás se přihlásil k odpovědnosti za odpálení tisíců raket z pásma Gazy na izraelské území.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na svém facebookovém profilu uvedl: „Jsme ve válce. Dnes ráno zahájil Hamás náhlý a vražedný útok proti Státu Izrael a jeho občanům. Mým prvním rozkazem bylo vyčistit osady od teroristů, kteří do nich pronikli. Současně jsem nařídil rozsáhlou mobilizaci záloh a vydal pokyn odpovědět nepříteli silou a rozsahem, jaký dosud neviděl.“

Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. (Screenshot Facebooku)

V prohlášení kolem 8:25 místního času Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že teroristická organizace Hamás v uplynulé hodině „zahájila masivní palbu raket z pásma Gazy na izraelské území a teroristé pronikli na izraelské území na řadě různých míst“.

V 10:40 hodin IDF oznámily, že teroristé pronikli z moře, vzduchu i ze země. V 11:00 uvedla, že směrem na Izrael bylo vypáleno asi 2 500 raket.

Hamás se v sobotu přihlásil k rozsáhlým raketovým útokům, které spustily sirény na desítkách míst v jižním a středním Izraeli, včetně Jeruzaléma.

Izrael a Hamás vedou od roku 2007, kdy teroristická skupina převzala kontrolu nad pásmem Gazy, několik konfliktů. Sobotní incident však představuje bezprecedentní vpád teroristů Hamásu z Gazy do Izraele a je nejintenzivnějším eskalačním útokem na Izrael za poslední roky.

Bezprecedentní útok

V sobotu brzy ráno oznámil vojenský vůdce Hamásu Mohammad Deif ve vysílání médií novou ofenzívu proti Izraeli a vyzval Palestince, aby bojovali. Tvrdil, že jen během prvních 20 minut útoku bylo na Izrael namířeno více než 5 000 raket.

Krátce poté Izrael oznámil, že v Gaze probíhají odvetné údery. Byly slyšet zvuky nejméně tří výbuchů, když Izrael nasadil protiraketovou obranu.

IDF ve svém prohlášení vyzvaly civilisty v blízkosti Gazy, aby zůstali v krytech, a ty v jižních a centrálních oblastech, aby se drželi v blízkosti krytů.

Izraelská média informovala, že ozbrojenci stříleli na chodce a na domy v jihoizraelském městě Sderot, a videa kolující po sociálních sítích zřejmě ukazují pouliční střety a palestinské ozbrojence jedoucí v džípech ve venkovských oblastech.

„Žijeme ve Sderotu už přes 30 let a za ty roky jsme toho viděli hodně, ale tentokrát je to jiné. Nesmíme vycházet z domu, po městě se potulují teroristé,“ řekla izraelské redakci The Epoch Times obyvatelka Sderotu Sonia Kaganová.

„Slyšíme neustálou střelbu a rakety a mění se to v nepřetržitý, nezřetelný hluk, až je těžké pochopit, po čem střílejí a kdo střílí, jestli naši nebo jejich. Slyšela jsem, že ve městě už je mnoho vojáků. Slyšeli jsme, že se teroristé zabarikádovali ve škole nedaleko našeho domu,“ dodala.

„Děti také vidí všechny zprávy na svých telefonech a samozřejmě je také naplňuje strach. Jsem jejich babička a snažím se doma udržovat klidnou atmosféru bez paniky, abych jim dodala pocit bezpečí a naděje a nenechala je, aby je strach přemohl.“

„Řekli nám, že uvnitř kibucu jsou teroristé, slyšíme střelbu,“ řekla izraelskému armádnímu rozhlasu mladá žena jménem Dvir z kibucu Beeri ze svého protiatomového krytu, uvedla agentura Reuters.