Prezident Petr Pavel přivítá moldavskou prezidentku Maiu Sanduovou v Praze v pondělí 16. října. Kromě jednání na Pražském hradě se obě hlavy státu zúčastní i podnikatelského fóra a 27. ročníku konference Forum 2000, na kterém pronesou zahajovací projevy. Oficiální návštěva Sanduové potrvá do úterý 17. října. ČTK to dnes řekli zástupci odboru komunikace a odboru zahraniční politiky prezidentské kanceláře.
Pavel se Sanduovou pronesou na konferenci Fórum 2000 zahajovací projevy, následně vystoupí v panelové diskusi na téma spolupráce demokracií tváří v tvář narůstajícím výzvám. Moldavská prezidentka navštíví i sídlo Rádia Svobodná Evropa, Senát a Poslaneckou sněmovnu, setká se s premiérem Petrem Fialou (ODS).
Tématem jednání prezidentů bude i pokračování projektů transformační a rozvojové spolupráce, včetně posilování energetické nezávislosti Moldavska. Česko je jedním z největších poskytovatelů rozvojové spolupráce v Moldavsku, v posledním desetiletí se realizovaly desítky projektů v oblastech udržitelného rozvoje, rozvoje venkova, sociálních služeb i veřejné správy. Moldavsko je pro Česko takzvanou prioritní zemí zahraniční rozvojové spolupráce od roku 2005. Od roku 2022 vzrostla i míra humanitární pomoci a projektů na posílení energetické bezpečnosti, ochrany hranic nebo obranyschopnosti.
Pavel vyjadřuje podle zástupců odboru komunikace pozváním Sanduové podporu stabilitě a prozápadní orientaci Moldavska. Česko zároveň podporuje Moldavsko na cestě do Evropské unie a je připravené mu s přístupovým procesem pomoci a sdílet své zkušenosti. Česko například pomohlo zemi s novelou zákona o ekologickém zemědělství.
V neposlední řadě budou hlavy států mluvit o možnostech podpory českých firem na moldavském trhu, mimo jiné i o dalším potenciálu obranně-průmyslové spolupráce v kontextu zhoršené bezpečnostní situace.
Moldavsko opakovaně odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. Vztahy Kišiněva a Moskvy jsou napjaté také kvůli přítomnosti ruských vojáků v Podněstří. Mezinárodně neuznané Podněstří má zhruba 470.000 obyvatel a leží na hranici s jihozápadní Ukrajinou nedaleko černomořského přístavu Oděsa. Od Moldavska se odtrhlo po rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let, když separatisty aktivně podpořili ruští vojáci. Dodnes je v regionu rozmístěno asi 1500 ruských vojáků, které Moskva označuje za mírové jednotky.