ČTK

11. 10. 2023

Náčelníci generálních štábů armád zemí Visegrádské skupiny (V4) chtějí zřídit společnou platformu pro sdílení informací o budoucích nákupech například munice. Na dnešní tiskové konferenci po jejich jednání v Praze to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle něj představitelé armád diskutovali také o aktuální bezpečnostní situaci nebo o podpoře Ukrajiny.

Na dotaz, zda a jak moc podle něj odebírá aktuální situace v Izraeli pozornost podpoře Ukrajiny Řehka odpověděl, že se náčelníci shodli na tom, že situaci je třeba sledovat. Zároveň je podle něj důležité sledovat i další dění ve světě – dopad na chování Ruska a na vůli podporovat Ukrajinu mohou mít podle něj i jiné události, například vývoj v Sahelu a následná uprchlická krize.

Náčelníci na jednání podle Řehky mluvili o zřízení společné skupiny a platformy pro sdílení informací o budoucích nákupech vojenského vybavení jednotlivých zemích. Skupina by měla zajišťovat sdílení záměrů a identifikaci společných zájmů.

Podle Řehky diskutovali v Praze představitelé armád také o koordinaci udržitelné podpory Ukrajiny, části jednání se zúčastnil vojenský přidělenec Ukrajiny v ČR. Mluvili i o posunu v oblasti výcviku a spolupráce zemí V4 v rámci bojového uskupení Evropské unie. Řehka uvedl, že chtějí posunout výcvik více směrem k přípravě na moderní válčení a bojiště. Spolupracovat chtějí také na experimentačních cvičeních a zavádění nových technologií.

Součástí jednání byla diskuse o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě a nových aliančních plánech a modelech sil. Podle Řehky si náčelníci zemí V4 vyměnili pohledy na vývoj ruské hrozby, ale i na situaci ve světě, včetně Blízkého a Středního východu. Jednali také o tom, jak se vypořádávat s náročnými úkoly podpory hostitelské země. Řehka uvedl, že se shodli na společném postoji, v NATO chtějí více prosazovat to, aby podpora hostitelské země hrála větší roli v obranném plánování aliance.

Česko hostilo setkání v souvislosti s předsednictvím V4, naposledy se náčelníci sešli na konci června na Slovensku. Jednání náčelníků generálních štábů V4 se konají dvakrát ročně v zemi aktuálně předsedající Visegrádské skupině. První jednání se uskutečnilo v roce 2005 v Maďarsku. Do roku 2015 se země V4 scházely jednou ročně, od roku 2016 se setkávají dvakrát za rok.