ČTK

12. 10. 2023

Knihovnou roku 2023 se stala Místní knihovna obce Halenkovice ve Zlínském kraji. Cenu udílenou ministrem kultury dnes v pražském Klementinu dostala za vybudování architektonicky nadčasového prostoru knihovny s citlivě zakomponovanými prvky lokální historie i za osobní přístup při proměňování knihovny v živé komunitní centrum.

V kategorii informační počin dostala cenu Městská knihovna v Praze za projekt Kiosek. Tím je první samoobslužná pobočka v síti Městské knihovny v Praze. Porota projekt vyzdvihla jako průkopnické zavedení konceptu samoobslužnosti, které pomůže významně rozšířit stávající služby knihovny a je významnou inspirací pro celý systém knihoven.

Ocenění Knihovna roku se udílí k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

“Jsme na svoji knihovnu už tři roky obrovsky hrdí a dělá nám velkou radost. Je úplně nově vybavená. Moc se těším, že právě teď budeme moci rozjet akce, které v prostoru naší malé halenkovské knihovničky pořádáme a která nabízí obrovský prostor pro to, abychom mohli naše programy dále rozšiřovat,” řekla při přebírání ceny knihovnice Pavlína Bieberlová.

V kategorii základní knihovna vedle hlavní ceny pro halenkovickou instituci dostala diplom Místní lidová knihovna Sněžné na Vysočině za vytvoření živého komunitního centra, originální podporu a rozvoj dětského čtenářství hravou formou a za uplatňování inspirativních témat oslovujících všechny generace. “Naše knihovna dělá všechno pro to, aby se u nás čtenáři cítili příjemně, aby je čtení bavilo, aby věděli, že knihovna je místem, kde mohou zažít všechny možné aktivity,” řekla dnes knihovnice Anna Holešová.

Obecní knihovna Dolní Břežany ve Středočeském kraji dostala diplom za mimořádný přínos v rozvoji místní komunity, kreativní přístup ke čtenářům všech věkových skupin a za podporu vzdělávání a kultury v obci. “Naše knihovna oslavila čtyři roky. Přestože jsem nedávno oslavila kulatiny, musím říci, že dělám práci, která mě strašně baví, do práce se těším, práce mě naplňuje. Dnes se hodně mluví o tom, že je důležitá vnitřní motivace a vnější se trošku upozaďuje. Já mám vnitřní motivace dost. Ale musím říct, že i ta vnější je důležitá,” uvedla.

Ve druhé kategorii pak pořadatelé diplomem ocenili Krajskou vědeckou knihovnu v Liberci za projekt Knihovna v Křišťálovém údolí. Patří do něj aktivity kampaně Crystal Valley (Křišťálové údolí), jejímž cílem je propagace regionu jako kolébky sklářského a bižuterního průmyslu, jeho historie i současnosti.