ČTK

14. 10. 2023

Mnozí studenti vysokých škol podporují vysokoškolskou stávku, která se uskuteční v úterý 17. října a do protestů se zapojí zvláště studenti z humanitních a sociálněvědních fakult, na nichž se bude stávkovat po celý den. ČTK to řekl předseda Studentské komory (SK) Rady vysokých škol (RVŠ) Michal Farník. Podle něj je potřeba poukázat na nízký rozpočet veřejných univerzit a na finanční situaci doktorandů.

Celostátní hodinovou výstražnou stávku vyhlásil na úterý 17. října Vysokoškolský odborový svaz. Stávka se bude konat od 14:00 do 15:00 a žádá navýšení částky určené na financování vysokého školství v rozpočtu ministerstva školství. Na olomoucké filozofické fakultě a některých fakultách Univerzity Karlovy budou akademici stávkovat celý den.

„Podporujeme akci, která chce poukázat na podfinancování vysokého školství, které je problémem,“ řekl Farník. Kolik by se mohlo zúčastnit studentů, neuvedl. Očekává ale zapojení zvláště studentů z fakult, které budou stávkovat po celý den.

Rozpočet pro vysoké školství má být v roce 2024 stejný jako letos, tedy 30,9 miliardy korun. Podle předsednictva RVŠ činí aktuální podfinancování univerzit asi 11 miliard korun.

Stávkující akademici z iniciativy Hodina pravdy, která sdružuje vyučující a studenty humanitních a společenských oborů, chtějí, aby vláda zvýšila částku pro vysoké školy pro příští rok tak, „aby mohly univerzity zajistit důstojné mzdové a pracovní podmínky pro všechny své zaměstnance“. Žádají také přijetí střednědobého výhledu růstu výdajů na VŠ vůči HDP na úroveň průměru zemí OECD. Podle dat Eurostatu odpovídají veřejné výdaje na terciární vzdělávání v Česku 0,86 procenta HDP, zatímco průměr zemí EU je 1,27 procenta HDP. Podobné požadavky vyjadřuje i RVŠ a Česká konference rektorů.

Studentská komora RVŠ podle svého předsedy Farníka podporuje rovněž požadavky stávky na zlepšení podmínek doktorandů. „Situace doktorandů v Česku je velmi špatná. Řešit by ji měla novela vysokoškolského zákona, která ale zatím nebyla schválena,“ řekl.

První verzi novely vysokoškolského zákona, která má mimo jiné zlepšit ekonomické, pracovněprávní a sociální podmínky studujících doktorského studia, představilo ministerstvo v únoru. Tehdejší návrh počítal s tím, že se výše stipendia doktorandů bude počítat podle minimální mzdy. Nyní resort na stipendium pro jednoho doktoranda přispívá 11.250 korunami. Příprava se ale zdržela novými náměty. VŠ by si podle nového návrhu mohly volit, zda studentům doktorského studia budou za jejich práci na univerzitě dávat mzdu, nebo jako doposud stipendia, uvedl Farník. Novou podobu návrhu zákona ocenil, zvláště pak posílení role doktoranda jako zaměstnance školy.

K chystané stávce se tento týden vyjádřilo i předsednictvo RVŠ. Akademickým obcím doporučilo, aby v den výstražné stávky mimo jiné diskutovaly se studenty a širokou veřejností o poslání vysokých škol a sdílely informace o možnostech jejich financování.

Kvůli nízkým výdělkům akademici v některých městech protestovali už na jaře, kdy se protestů zúčastnily tisíce lidí.

Související témata

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.