Vysočina: Zoologická zahrada v Jihlavě znovu hlásí přibývání mláďat, tentokrát žádné šelmičky, ale jde o hlodavčí přírůstky.
Poslední zářijovou sobotu se narodilo mládě křečka velkého. Den předtím (29. 9. 2023) přišly na svět i dvě myši bobří.
Ošetřovatelé se snaží hlodavce co nejméně vyrušovat, a tak je vyfotili letmo v jejich boudičkách. Podle slov Simony Kubičkové, vedoucí marketingu zoo, nechtějí zbytečně stresovat rodiče: zejména samice křečka velkého mládě statečně bránila a nevzdálila se od něj ani na chvilku.
Mláďata obou druhů jsou v expozicích (křeček na pavilonu žiraf, myši na Australské farmě), ale zatím jsou spíš schovaná v budkách a až později začnou objevovat zákoutí expozice, informuje S. Kubičková.
Křeček velký (Hypogeomys antimena) je velký druh hlodavce z čeledi myšovití. Žije pouze na ostrově Madagaskar, zde se vyskytuje na ploše pouhých cca 200 km², kde obývá tropické lesy a křovinaté oblasti. Jde o druh ohrožený vyhubením, které je způsobeno zejména ztrátou biotopu. Žijí v monogamních párech, samice rodí pouze jedno mládě ročně. Křečci velcí jsou noční živočichové, kteří se se pohybují po všech čtyřech končetinách po pralese a sbírají nejrůznější spadané plody, ořechy a semena.
Myš bobří (Hydromys chrysogaster) neboli také bobromyš je hlodavec žijící v bažinách a řekách Austrálie a Nové Guineje. Živí se rybami, korýši, vodními ptáky či obojživelníky. Pro život ve vodním prostředí jsou jejich prsty opatřeny plovacími blánami, což z nich dělá zdatné plavce.
Zoo Jihlava pořádá také oblíbené večerní prohlídky. Kdo by chtěl spatřit dikobraza, poletušku nebo velemyš obláčkovou? Kdo se zajímá, jak tato zvířata vypadají a rád by se o nich něco dozvěděl, nejbližší večerní prohlídka se zoologem se koná ve čtvrtek 19. 10. 2023 v 18 hodin.