ČTK

15. 10. 2023

O více než deset stupňů Celsia se dnes asi propadnou nejvyšší denní teploty v Česku oproti sobotě. Dnes bude nejvýše 14 stupňů, zatímco v sobotu teploty vystoupaly místy skoro na 25 stupňů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na horách by se mohlo objevit sněžení.

“V neděli bude skoro jasno až polojasno, během dne od severozápadu přechodně proměnlivá velká oblačnost,” uvedl dnes ČHMÚ na síti X. Na většině území se postupně budou vyskytovat přeháňky, které mohou být v polohách nad 800 metrů nadmořské výšky smíšené nebo sněhové.

Dnes ráno místy mrzlo, například stanice na Luční boudě v Krkonoších naměřila minus 2,5 stupně. Nejvyšší denní teploty budou podle meteorologů většinou osm až 12 stupňů, jen na jižní Moravě se mohou dostat až na 14 stupňů.

V sobotu bylo na jihu Moravy naměřeno až 24,7 stupně. Místy v Česku padly i teplotní rekordy pro 14. říjen. Překonány byly na devíti ze zhruba 160 stanic, které měří alespoň 30 let. V pátek bylo dokonce skoro 28 stupňů. V Kuchařovicích na Znojemsku bylo naměřeno 27,9 stupně, což pracovníci ČHMÚ označili za “těžko uvěřitelné”. “Tento rekord je o to výraznější, že víceméně všechny dosavadní říjnové rekordy padly v prvních říjnových dnech, ale nikoli v polovině měsíce,” uvedli na facebooku.

I letos v září byly teploty rekordní, podle ústavu se jednalo o nejteplejší září v Česku nejméně od roku 1961. V pražském Klementinu, které měří teploty od roku 1775, bylo toto září nejteplejším v celé historii tamního měření.