Redakce Epoch Times

15. 10. 2023

V Polsku včera proběhly volby do 460-členného Sejmu, dolní komory parlamentu, a 100-členného Senátu. Podle odhadů se voleb účastnilo rekordních 72,9 % oprávněných voličů, což je výrazně více než v minulých volbách. V rámci současných odhadů výsledků okolo 17. hodiny, kdy je sečteno více jak 77 %, drží první místo vládnoucí strana Právo a Spravedlnost, nyní má okolo 37 % hlasů. Otázka, zda získá dostatečný počet hlasů na sestavení vlády, se postupně vyjasňuje v její neprospěch.

Pravděpodobnost, že by získala většinu jedné strany jako doposud, je vyloučena, a bude záležet na tom, zda nejen její možný koaliční partner Konfederace udrží dostatek hlasů, kdy má nyní přes 7 % hlasů, ale také, zda se některá z menších stran, které kandidovaly v rámci uskupení koalice Třetí cesta, bude ochotna přidat. To odmítli například lidovci z Polské lidové strany, které se vládnoucí PiS pokusila kontaktovat. Mluvčí lidovců Milosz Motyka tuto možnost spojení s PiS rezolutně odmítl na sociální síti X.

V současném rozložení hlasů by tedy vládnoucí strana PiS získala okolo 200 křesel a 12 křesel by pak připadlo Konfederaci. Potřebná většina je 230 křesel. Takto by tedy vládnoucí strana nezískala potřebnou většinu na sestavení vlády.

Opoziční strany v čele s Občanskou demokracií Donalda Tuska si od posledních ranních odhadů mírně polepšily, nyní by získala Občanská demokracie přes 29,2 % hlasů, Nová levice přes 8 % a koalice menších stran Třetí cesta přes 14 %. Opoziční strany již naznačují, že jsou připraveny sestavit funkční vládu, pokud je prezident Andrzej Duda pověří. Dohromady nyní tvoří podle odhadů pohodlnou většinu 248 křesel v parlamentu.

Donald Tusk po uzavření volebních místností prohlásil: „Jsem nejšťastnější muž na světě. Demokracie zvítězila. Polsko vyhrálo.“ Předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczynski krátce po prvotních odhadech uznal, že výsledek voleb je pro jeho stranu nejistý. Dosavadní premiér Mateusz Morawiecki však uvedl: „Vyhráli jsme. PiS je vítězem parlamentních voleb 2023. Pokud nám prezident dá šanci, pokusíme se sestavit stabilní vládu.“

Prezident Andrzej Duda v prvním vystoupení od uzavření volebních místností poděkoval Polákům za vysokou účast ve volbách. „Každé volby jsou testem, nakolik jsme vyzrálou společností, vyspělou při rozhodování o sobě. Ukázali jsme, že odpovědně bereme věci do vlastních rukou,“ citoval jeho projev portál Onet. Duda dále zdůraznil, že je demokracie v Polsku stabilní a že i přes neklid války v sousedství proběhly volby v klidu. Koho pověří sestavením vlády, ovšem nenaznačil, nicméně přepokládá se, že jako první pověří stranu, která získá nejvíce hlasů, což je v současné chvíli právě vládnoucí strana PiS.

Bývalý prezident Lech Walesa v rozhovoru pro Wirtualna Polska zdůraznil, že je euforie opozičních stran zatím předčasná a že doporučuje vyčkat na vyhlášení oficiálních výsledků.

Sčítání hlasů se zdržuje nejen z důvodu rekordní návštěvnosti, ale zároveň i kvůli sčítání výsledků referenda, které bylo s volbami spojené. To se týkalo mezi jinými privatizace státního majetku, věku odchodu do důchodu, zachování bariéry na hranici s Běloruskem či migrační politiky.

Související témata