Redakce Epoch Times

25. 10. 2023

Měsíc od konání parlamentních voleb má Slovensko novou vládu. Dnes jmenovala prezidentka Čaputová nový vládní kabinet Roberta Fica, který se tak stává premiérem již počtvrté. Dopoledne se parlament v novém složení sešel na ustavující schůzi.

V rámci ustavující schůze, na které zvolení poslanci složili slib, rozhodnou kromě dalšího i o novém vedení sněmovny. To bylo první zkouškou pro novou tříčlennou vládní koalici. Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) se dohodla na vytvoření vládní koalice s Hlasem-sociální demokracie (Hlas-SD) a nacionalistickou Slovenskou národní stranou (SNS) dva týdny po volbách v minulém měsíci.

Premiér Fico poděkoval prezidentce za jmenování nové vlády.  „Nikdy v moderní historii Slovenska nepřebírala vláda tak rozvrácenou společnost, tak jako dnes,“ uvedl Fico. Dodal, že se nová vláda nebude vyhýbat výzvám.

Novým předsedou parlamentu se stal vládní kandidát Peter Pellegrini, který funkci zastával i v letech 2014 až 2016, kdy ještě působil ve straně Směr-SD. V tajné volbě získal hlasy 131 ze 148 přítomných poslanců, podpořila ho tedy i větší část opozice.

Při skládání slibu poslanci podle jednacího řádu sněmovny položili ruku na ústavu, pak podali ruku úřadujícímu předsedovi parlamentu a složení slibu potvrdili svým podpisem. Dvě zvolené poslankyně se ze schůze omluvily, slib tak složí při nejbližším jednání parlamentu, kterého se zúčastní.

Před jmenováním vlády se nová koalice dostala do sporu s Čaputovou kvůli tomu, že hlava státu minulý týden odmítla kandidáta SNS Rudolfa Huliaka na funkci ministra životního prostředí. SNS pak nejprve trvala na této nominaci, v úterý ale ze svého požadavku ustoupila a za nového ministra navrhla zvoleného poslance Tomáše Tarabu, který stejně jako Huliak není členem SNS.

Ministrem obrany se stal Robert Kaliňák ze Směru, jako druhá v pořadí si jmenovací dekret převzala šéfka rezortu hospodářství Denisa Saková z Hlasu, následovali ministr životního prostředí Tomáš Taraba ze strany SNS, vicepremiér pro plán obnovy a eurofondy Peter Kmec z Hlasu a Ladislav Kamenický ze Směru jako ministr financí.

Novým ministrem dopravy se stal Jozef Ráž ze strany Směr, ministrem zemědělství Richard Takáč také ze Směru, ministrem investicí je Richard Raši z Hlasu, ministrem vnitra pak Matúš Šutaj Eštok z Hlasu, do čela ministerstva spravedlnosti zamířil Boris Susko ze Směru, ministrem zahraničí se stal Juraj Blanár.

Erik Tomáš ze strany Hlas si převzal dekret na řízení ministerstva práce, ministrem školství je Tomáš Drucker, ministryní kultury se stala Martina Šimkovičová a v čele rezortu zdravotníctví je Zuzana Dolinková.

Nová vláda bude muset do 30 dnů od svého jmenování předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry.