Reinhard Werner

26. 10. 2023

Mosab Hassan Yousef, syn spoluzakladatele Hamásu Hassana Yousefa, vyzval v pořadu Fox & Friends Izrael ke zničení teroristické organizace. Syn teroristy, kdysi známý jako „Zelený princ“, se v roce 1996 nechal naverbovat izraelskou tajnou službou Šin Bet. Jeho informace pomohly zabránit desítkám útoků. V roce 1999 konvertoval ke křesťanství a v roce 2007 požádal v USA o azyl.

Gaza musí být „osvobozena od Hamásu“, zdůraznil Yousef. Tato organizace se podle něj nestará o Palestince, ale slouží Íránu. O brutalitě této organizace se údajně dozvěděl z první ruky již v raném věku. V roce 1996, kdy byl ve vězení, Hamás „zabil tolik Palestinců, že jsem se rozhodl, že už s tímto hnutím nechci mít nic společného“. Izrael by „udělal palestinskému lidu laskavost, kdyby Hamás svrhl“.

Jeho výroky přišly téměř dva týdny poté, co teroristická skupina zaútočila na Izrael. Při něm bylo zavražděno více než 1 000 civilistů včetně dětí a jejich těla byla znesvěcena. Více než 200 lidí bylo vzato jako rukojmí.

Izrael v současné době provádí leteckou ofenzívu proti cílům v Gaze. Mnohé nasvědčuje tomu, že se blíží pozemní operace. Počet obětí na obou stranách od začátku války se odhaduje na nejméně 4 800.

„Žádná moderní armáda není na tento druh války připravena“

V pořadu Fox & Friends doporučil Yousef izraelským silám, aby proti teroristickým tunelům Hamásu použily plyn. Všichni civilisté by však museli být předem evakuováni. Vzhledem k výzvě, kterou invaze do pásma Gazy představuje, není podle něj jiná možnost:

„Zní to hrozně, ale nevidím jinou možnost. Tunely jsou propojené a plyn by mohl být jedním z řešení. Musí se to ale udělat ve správný čas. Nemůžeme do Gazy jen tak vtrhnout. Na takovou válku není připravena žádná moderní armáda. A hlavně musíme ze hry vyřadit civilisty. Dokud tam budou civilisté, operace může zůstat nedokončená.“

Návod na výrobu špinavé bomby

Hamás zřejmě pracuje na vývoji chemických zbraní, přičemž využívá instruktážní materiály od Al-Káidy. Vyplývá to z dokumentů, které izraelský prezident Isaac Herzog předložil televizní stanici Sky News. Izraelské síly našly tento materiál na těle zabitého teroristy, který se podílel na útoku na Kibuc Beeri 7. října.

Odhaduje se, že při náletu bylo zavražděno nebo uneseno 20 procent obyvatel Kibucu. Herzog předložil dokumenty stanici v exkluzivním rozhovoru v neděli 22. října.

Jak prezident vysvětlil, šlo o dokumenty z roku 2003, které si pro své tehdejší potřeby nechala zhotovit organizace odpovědná za teroristické útoky z 11. září 2001 v USA. Materiál obsahoval návody a schémata. Jak se k němu Hamás dostal, zůstává nejasné. Ani zabitý terorista u sebe neměl žádné prvky, které by mohly být použity k výrobě špinavé bomby.

„Toto je materiál Al-Káidy. Oficiální materiál Al-Káidy,“ zdůraznil Herzog. „Máme co do činění s ISIS, Al-Káidou a Hamásem.“

Odtajněné zpravodajské informace ukazují přísady potřebné k výrobě chemické bomby. Klíčovým prvkem měl být zřejmě kyanid.

Generálmajor Michael Edelstein z Izraelských obranných sil na dotaz televizní stanice uvedl, že „stále hledají důkazy“ o tom, zda Hamás chemikálie vlastní, či nikoli.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články