Steffen Munter

24. 10. 2023

Mnoho očí se nyní upírá na možné podporovatele války mezi Izraelem a Hamásem: Írán, Rusko a Čínu. Máme zde válku v Evropě a začínající válku na Blízkém východě. Bude následovat Tchajwanský průliv nebo jiná lokalita? Čínská strategie „konečné války“ má za cíl ovládnout svět. V cestě jí stojí jediná věc – USA. (2. část)

Existují důkazy, že za geopolitickými otřesy stojí plán Pekingu. Jde o rozsáhlý plán zapojit USA do války na čtyřech frontách. A jedna z těchto válek se opírá o teroristické útoky. Strategie byla vysvětlena v první části tohoto seriálu.

Ve zkratce jde o zapojení USA do čtyř válek – s cílem přetížit je. Například oficiální médium Komunistické strany Číny Ifeng (Phoenix Television) se sídlem v Hongkongu/Šen-čenu sdílelo 9. října na svém blogu příspěvek s názvem: „Pokud se budete vměšovat do našeho Tchajwanského průlivu, budeme se vměšovat do vašeho Izraele.“

Nezávislý politický komentátor Cchaj Šen-kchun 9. října také řekl deníku Epoch Times o útoku Hamásu: „Byl to rozsáhlý a riskantní útok, který může sloužit jako dobrá indikace plánů KS Číny na invazi na Tchaj-wan.“

Zde je pohled na aktéry Írán a Rusko a na zbraně Hamásu.

Imám Chameneí: „Rakovinu“ vymýtíme

K útoku na Izrael údajně nebyly použity obvyklé jednoduché rakety krátkého doletu vyrobené Hamásem („Kásam“). Stovky ozbrojenců pronikly do Izraele současně po zemi, po moři i ze vzduchu, někteří s využitím motorových kluzáků. Ofenzivu podpořily špičkové rakety a přesné útočné roje dronů.

„Vzhledem ke složitosti útoku to ukazuje jak na íránskou účast, tak na kolosální selhání zpravodajských služeb,“ uvedl podle listu Washington Post (WP) bývalý člen CIA Marc Polymeropoulos. Ten dříve působil jako vysoký operační důstojník amerických zpravodajských služeb v protiteroristických operacích na Blízkém východě.

Polymeropoulos poukázal na to, že používání paraglidů vyžadovalo výcvik i mimo pásmo Gazy. Michael Knights, expert na Íránem podporované militantní skupiny, podle WP připomněl, že celá řada opevněných izraelských pozic padla za oběť „sofistikovaným útokům kombinovanými zbraněmi“. „A to se nedá jen tak udělat,“ říká.

Je známo, že ve zprávě z roku 2020 americké ministerstvo zahraničí vyčíslilo finanční podporu Íránu palestinským teroristickým skupinám na přibližně 100 milionů dolarů ročně. Po léta byly do budování, výcviku a vyzbrojování těchto teroristických skupin investovány velké částky.

Několik dní před útokem také oznámil íránský nejvyšší vůdce imám Chameneí zničení Izraele. V příspěvku na Twitteru/X na svém kanálu imám ujistil, že „uzurpátorský sionistický režim“, který označil za „rakovinu“, bude „definitivně vymýcen palestinským lidem“.

Teroristé děkují Íránu

Ve veřejném videoprohlášení poděkovala teroristická brigáda zapojená do útoku „Islámské republice Írán za to, že nám poskytla zbraně, peníze a další vybavení“. Írán poskytl protitankové střely a také rakety „ke zničení sionistických pevností“.

Oficiální verze Íránu je jiná. Íránská mise OSN podle agentury Reuters popírá jakoukoli účast: „Důrazně podporujeme Palestinu, ale nejsme zapojeni do reakce Palestiny, protože ta je zcela na Palestině samotné.“

Také USA zde musely rozlišovat. Je pravda, že Írán je „z velké části spoluviníkem“ těchto útoků a je „hlavním podporovatelem“ Hamásu po celá desetiletí, řekl televizi CBS Jonathan Finer, zástupce poradce Bílého domu pro národní bezpečnost. USA však nevidí „žádné přímé zapojení do bezprostředních útoků z posledních dnů“. To by se však po tak rozsáhlých přípravách dalo jen stěží očekávat.

Šance pro Rusko v den Putinových narozenin

Úlohu Ruska je obtížnější posoudit. Země je spojencem Íránu – a Írán podporuje Hamás. Írán také podpořil Rusko bezpilotními letouny kamikadze ve válce na Ukrajině.

Oficiálně ruský prezident Vladimir Putin odsoudil útok Hamásu na Izrael, který se odehrál v den jeho narozenin 7. října. Rusko však dosud v regionu uplatňovalo také dvojí strategii. Z dob komunistického Sovětského svazu existovaly vazby na palestinské organizace, které se stále udržovaly. Zároveň Rusko vždy udržovalo kontakty se státem Izrael a podporovalo židovské komunity v Rusku.

Tato situace se mohla stát pro Rusko výhodnou v několika ohledech. Za prvé by se pozornost USA mohla přesunout od ukrajinského válečného dějiště. Analytici předpokládají, že pokud se finanční zdroje přesměrují do Izraele, blíží se konec ukrajinské války.

Na druhé straně by se Rusko mohlo vrátit na mezinárodní scénu jako prostředník v konfliktu mezi Izraelem a Hamásem. V Moskvě se již naplánovalo setkání Putina s palestinským prezidentem Abbásem.

Internetový časopis Bulgarian Military informuje o zřejmě úspěšném Overhead útoku Hamásu na jeden z nejtěžších tanků na světě, izraelský tank Merkava IV. Při takovém útoku je cíl napaden shora – v tomto případě dronem s ruskou protitankovou zbraní typu PG-7VR-Tandem-HEAT-RPG. Uvedený případ je obtížné ověřit. Takovou techniku útoku v současnosti používá proti ruským tankům také Ukrajina, drony shazující střely použil proti tankům také „Islámský stát (ISIS)“ již v roce 2015.

Čínské zbraně v Gaze

Nyní k velkému hráči světového dění, jehož plány se často podceňují co do rozsahu, nebo se dokonce redukují na čistě ekonomické zájmy. Tato chyba se stala v souvislosti s válkou na Ukrajině a nyní by se pravděpodobně mohla opakovat v konfliktu v Gaze. Oním hráčem je Čína.

„Co říkají oficiální orgány o Izraeli / Hamásu?“ zeptal se reportér čínského státního média na tiskové konferenci ministerstva zahraničí. Odpověď ministerstva KS Číny byla: „Jsme znepokojeni a vyzýváme všechny zúčastněné strany, aby zachovaly klid a zdrženlivost, okamžitě zastavily palbu, chránily civilní obyvatelstvo a zabránily zhoršení situace.“

Zarážející je, že se čínská komunistická strana zjevně vyhnula řešení nebo dokonce odsouzení zvěrstev Hamásu. Jak uvedla čínská edice deníku Epoch Times, příslušné zprávy státních médií Sin-chua údajně rovněž bagatelizovaly útoky a masakry Hamásu.

Jsou na Blízkém východě čínské zbraně? Rozhodně. V roce 2014 Izrael informoval o syrských raketách M-302 vypálených z Gazy, které byly údajně vyrobeny v Sýrii na základě konstrukce čínských raketových odpalovacích systémů Weishi-2. Tyto rakety byly údajně vyrobeny v Sýrii. Příslušnou zásilku na moři Izrael zadržel. Těchto raket se Izraelci obávají kvůli jejich dlouhému doletu až 160 kilometrů a 175kilogramové bojové hlavici. Hamás jich údajně vlastní stovky.

Již v roce 2012 informoval časopis Der Spiegel o „arzenálu teroru“ sestávajícím z raket Fajr-5 (dolet 75 kilometrů, 90kilogramová hlavice) z Íránu a odpalovacích systémů Weishi-1E (40 kilometrů) z Číny. V této souvislosti bylo informováno o arabském jaru v Egyptě, v němž „diktátor Husní Mubarak“ přišel o svůj úřad a k moci se dostalo Muslimské bratrstvo, „mateřská organizace Hamásu“. To znamenalo, že dovozu velkorážních zbraní do Gazy nestálo nic v cestě.

Nedávno zřejmě našli izraelští záchranáři mezi mrtvými teroristy leták, který srovnával ruskou protitankovou zbraň RPG-7 s čínským modelem. Nález zatím nebyl oficiálně potvrzen.

Všechny tyto dílky skládačky naznačují, že čínské zbraně nebo jejich repliky si skutečně našly cestu k Hamásu.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články