ČTK

2. 11. 2023

To, že se člověk ve vyšším věku vzdělává, je důležité pro duševní zdraví. Na konferenci k 30. výročí založení Asociace univerzit třetího věku České republiky to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Zároveň je podle něj důležité, aby lidé, kteří univerzity třetího věku navštěvují, dál šířili nové poznatky, které získají. Poděkoval všem fakultám a univerzitám, které v Česku univerzitu třetího věku provozují.

“Univerzita třetího věku je pro mě významným osvěžením, a myslím si, že hraje v České republice čím dál větší roli,“ řekl Vystrčil. Univerzity třetího věku jsou podle něj účinným nástrojem v boji proti dezinformacím.

“Je velký potenciál v těch, co jednak vyučují na univerzitě třetího věku, ale i v těch, co tam chodí jako žáci. Aby si to nenechali pro sebe, co se dozvědí, aby si to nenechali jen do té cukrárny, kde si povídají s těmi, co byli s nimi na té přednášce, ale aby to také říkali tam, kam se to jinak nedostane,“ řekl.

Univerzity třetího věku jsou podle odborníků důležité nejen pro další vzdělávání, ale i pro zdraví lidí a jejich socializaci. Podle Dušana Hrstky z odboru vysokých škol ministerstva školství jsou univerzity třetího věku velmi významnou součástí takzvané třetí role vysokých škol. Vysoké školy mají vedle vzdělávání, vědy a výzkumu i třetí roli, kterou je služba společnosti. “Význam bude s postupným společenským a demografickým vývojem narůstat,“ řekl Hrstka. Význam bude podle něj vyšší pro vysoké školy, společnost i posluchače.

Podle předsedy Rady vysokých škol Milana Pospíšila je univerzita třetího věku dnes už stálou součástí života vysokých škol. Jaký zájem mají studenti o studium na vysoké škole, je podle něj ovlivněno i tím, jestli někdo v jejich rodině navštěvuje univerzitu třetího věku.

V Česku se začalo se seniorským vzděláváním podle webu asociace v 80. letech. Podílel se na něm Klub aktivního stáří (KLAS) a Československý červený kříž, který zakládal akademie třetího věku. Z nich pak postupně vznikaly univerzity třetího věku na vysokých školách. V červnu 1993 je sdružila asociace.

Univerzity třetího věku jsou hlavně pro lidi v penzi. Podle údajů Asociace univerzit třetího věku jich na kurzy v roce 2020 chodilo asi 64.000, což bylo o pětinu víc než o pět let dříve.