Manfred Haferburg

6. 11. 2023

Podpora Hamásu na univerzitních kampusech a v ulicích měst Američany šokovala. Ale neměli bychom být překvapeni. Je to výsledek vlivové kampaně trvající nejméně třicet let. Píše Lorenzo Vidino, ředitel programu o extremismu na Georgetownské univerzitě, ve Wall Street Journal.

V říjnu 1993 Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odposlouchával hotelový pokoj ve Filadelfii, kde se shromáždil tucet vysoce postavených členů Hamásu – někteří z nich žili v USA. Tito muži svolali schůzku několik týdnů po podpisu mírových dohod z Osla mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou. Několik dní debatovali o tom, jak dohodu sabotovat a získat podporu Hamásu mezi americkými muslimy, politickými elitami a širší společností. Správně předvídali, že americká vláda označí Hamás za teroristickou organizaci, a dohodli se na strategii, jak konflikt zarámovat do náboženských pojmů pro muslimy a zároveň použít pro nemuslimské Američany přijatelnější formulace. Naplánovali vytvoření řady mainstreamových organizací, které by tuto dvojí práci prováděly.

Vše za zástěrkou

„Nevyvěšujme velkou islámskou vlajku a nechovejme se jako barbaři,“ řekl jeden z účastníků. „Zůstaneme zástěrkou, takže pokud dojde k [označení za teroristickou organizaci], budeme z nového vývoje těžit, místo abychom všechny naše organizace utajovali a odhalovali.“ „Přísahám při Alláhovi, že válka je podvod,“ řekl další. „Klamání, maskování, předstírání, že odcházíš, zatímco přicházíš.“

O třicet let později se tato strategie ukázala jako účinná. Široká podpora barbarských akcí Hamásu ze 7. října se neobjevila jen tak ze vzduchu. Tomuto fenoménu vdechlo život několik věcí – od ztotožnění Izraele s „bílými privilegii“ až po staromódní antisemitismus – ale klíčovou roli sehrály sítě teroristické skupiny v USA a Evropě.

Tyto sítě, které nyní vedou převážně aktivisté narození na Západě, chápou, jak funguje politika a mediální narativy na Západě. Místním muslimským komunitám předkládají konflikt v náboženských termínech, označují Izraelce za „nevěřící“ a připomínají hadísy o zabíjení Židů. Na univerzitních kampusech tytéž sítě používají jazyk postkoloniální teorie, aby Izraelce označily jako „evropské osadníky“. Není překvapením, že před několika dny řekl jeden z vůdců Hamásu novináři serveru Vice.com, že „stejný typ rasismu, který zabil George Floyda, používá Izrael proti Palestincům“ – což je přirovnání šité na míru západním progresivistům.

Této vlivové operaci napomáhá různorodá síť spolupracovníků a užitečných idiotů – včetně politiků v USA a Evropě. Jeremy Corbyn, předseda britské Labouristické strany v letech 2015-20, je toho asi nejlepším příkladem. Ten označil Hamás a Hizballáh za „naše přátele“. Corbyn však není sám. V červnu se politici z celé Evropy zúčastnili evropské konference Palestinců ve Švédsku. Její organizátor Amín Abú Rašíd, známý příznivec Hamásu, byl o několik týdnů později v Nizozemsku zatčen za shromažďování milionů pro tuto teroristickou organizaci. Prohlásil, že je nevinný, ale nizozemské zákony umožňují, aby byl držen ve vyšetřovací vazbě.

Přátelské univerzity

Akademická obec je možná k Hamásu ještě přátelštější než levicový politický svět. Nedávné demonstrace na akademické půdě jsou důkazem této spřízněnosti, ale vazby jsou hlubší. Spojené sdružení pro studium a výzkum (United Association for Studies and Research, UASR), think tank založený v Chicagu v roce 1989, je dítětem Músy abú Marzuka, vysokého představitele Hamásu se sídlem v katarském Dauhá, který je nyní druhým velitelem organizace.

V průběhu let UASR organizovala akce a společné publikace s významnými americkými univerzitami. V redakční radě jejího čtvrtletníku Middle East Affairs Journal zasedali vědci z Dukeovy, Johns Hopkinsovy, Fordhamovy a Marylandské univerzity. Výkonný ředitel UASR Ahmed Yousef se v roce 2005 vrátil do Gazy, aby se stal hlavním poradcem vůdce Hamásu Ismaila Haníji. Pan Yousef využil svých zkušeností s americkými médii a umístil své články do New York Times a dalších západních médií.

Hamás má také finanční sítě na Západě. V roce 2008 předložili federální prokurátoři přepisy ze schůzky ve Filadelfii jako důkaz proti Nadaci Svaté země. Tato krycí charitativní organizace se sídlem v Texasu, kterou rovněž založil pan Marzook, byla shledána vinnou z toho, že během deseti let poskytla Hamásu více než 12 milionů dolarů, což bylo největší stíhání za financování terorismu v historii USA.

Hamás je víc než jen teroristická organizace, která chce zabíjet Židy a vyhladit Izrael. Je to také chytrý mezinárodní politický hráč, který využívá Západ jako základnu pro vlivové operace zaměřené na politiky, veřejné mínění a muslimské komunity. I když některé z činností Hamásu na americké půdě jsou chráněny ústavou, vše slouží jeho morálně odporné agendě. Pokud, jak řekl prezident Biden, „Hamás je ISIS“, neměl by v politice, akademické obci ani v médiích být prostor pro ty, kteří przní řeči teroristů.

Článek původně vyšel na serveru Konzervativní noviny.