ČTK

11. 11. 2023

Na Šumavě dnes ráno sněžilo, na Horské Kvildě leží poprašek nového sněhu. Sníh se dnes může vyskytnout i v nižších polohách, na hřebenech hor může napadnout pět až deset centimetrů sněhu. Na síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dnes bude zataženo až oblačno, od západu se postupně na většině území vyskytnou přeháňky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi třemi a sedmi stupni, na Moravě a ve Slezsku bude až devět stupňů. Na horách v 1000 metrech bude jeden stupeň pod nulou.

Dnes má svátek Martin. Pranostika spojená s tímto dnem říká, že Martin by měl přijet na bílém koni. “Od nadmořské výšky 600 metrů by se mohly vyskytovat smíšené srážky se sněhem. Výš by pak mělo sněžit. Nejvíce sněhu očekáváme na šumavských hřebenech, ale i na Kvildě nebo Kubově Huti může něco napadnout,” uvedl František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Právě v Kvildě nebo Horské Kvildě, které se nachází v nadmořské výšce nad 1000 metrů, od dnešního rána lehce sněží. Teploty se tam drží kolem bodu mrazu.

“Právě na Šumavě, ale také v Krušných horách a Krkonoších by mohlo za dnešek napadnout na hřebenech mezi pěti a deseti cm nového sněhu – sněžení bude spíše občasné, ale bude se vyskytovat po většinu dne,” uvedli meteorologové.

Na Moravu a do Slezska dorazí ve větší míře srážky až odpoledne a hranice sněžení tam bude zpočátku kolem 1000 metrů. V pondělí ale meteorologové očekávají oteplení a sníh zřejmě roztaje.

Související články